Page 3 - IDEA Studie 4 2019 Dopady zvysovani minimalni mzdy
P. 3

                                         Studie 4/2019
Dopady zvyšování minimální mzdy v letech 2013–2017 na zaměstnanost a mzdy v České republice
duben 2019
Jakub Grossmann, Štěpán JuraJda, Vladimír smolka1
Shrnutí
• Tato studie zkoumá kauzální dopady nárůstů minimální mzdy v České republice (ČR) v letech 2013–2017 na zaměstnanost nízko-výdělečných pracovníků mzdového (podnikatelského) sektoru. Série nárůstů minimální mzdy následovala po sedmiletém období stagnace minimální mzdy. Ve zkoumaném období (2012–2017) narostla měsíční minimální mzda celkem o 37,5 % z původních 8 000 Kč na 11 000 Kč.
• K měření dopadu minimální mzdy využíváme skutečnosti, že různé firmy či části firem vykazovaly různý podíl zaměstnanců na úrovni nebo pod úrovní nově stanovené minimální mzdy. Odhadujeme, zda u homogenní skupiny zaměstnanců uvnitř firmy (zaměstnanecká buňka), ve které byl vyšší podíl zaměstnanců pod úrovní budoucí minimální mzdy, došlo k disproporčně horšímu vývoji zaměstnanosti (nebo odpracovaných hodin), než u zaměstnaneckých buněk zvýšením minimální mzdy nezasažených. Naše odhad ukazují, že nárůsty minimální mzdy v letech 2013, 2015, 2016 a 2017 neměly výraznější negativní dopad na zaměstnanost. Zároveň však měly pozitivní efekt na růst mezd.
• I zkraje roku 2019 zůstává úroveň minimální mzdy v ČR v porovnání s ostatními evropskými zeměmi na relativně nízké úrovni a dotýká se pouze malé části pracovníků. Z našich zjištění však nelze dovozovat, že dopady budoucích navyšování minimální mzdy budou mít dopad na zaměstnanost nadále zanedbatelný. I proto je žádoucí dopady budoucích navýšení minimální mzdy podrobně a pravidelně měřit.
1 Poděkování patří Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR za souhlas s využitím dat ISPV, která sbírá a spravuje firma TREXIMA, spol. s r. o., a které tímto děkujeme za provedení výpočtů. Autoři by také rádi poděkovali Filipu Pertoldovi a Danielu Münichovi za jejich připomínky k pracovním verzím textu. Veškeré případné nepřesnosti jdou na vrub autorů. Studie vznikla v rámci programu Strategie AV 21 Akademie věd České republiky.
   1

























































































   1   2   3   4   5