Page 3 - IDEA Studie 05 2020 Odchody do duchodu
P. 3

 Studie 5 / 2020
Odchody do důchodu v Česku: role očekávání a zdravotního stavu v mezinárodním srovnání
ZÁŘÍ 2020
FILIP PERTOLD, MIROSLAVA FEDERIČOVÁ1
Shrnutí
Česko stárne, což bude mít dlouhodobé dopady na ekonomiku a společnost. Jeden ze zásadních problémů je riziko budoucího ubývání celkového množství pracovní síly.
Na základě dat SHARE mimo jiné ukazujeme, že naprostá většina starších pracujících odchází do důchodu v momentě vzniku nároku na starobní důchod, ať už na předčasný nebo standardní. Pouze velmi malé procento pracujících odchází až po vzniku nároku na důchod.
Ve věku 50-61 let deklaruje vysokou pravděpodobnost pracovat po dosažení věku 63 let až polovina pracujících mužů a čtvrtina žen. Tyto hodnoty jsou velmi podobné jako v Německu, ale nižší než ve Skandinávii.
V Česku dokumentujeme vysoký podíl těch, kteří i přes dřívější očekávání pracovat poté vevěku63 let nepracují. Pracujících sdeklarovaným vysokým očekáváním pracovat je tedy přibližně jenom jedna třetina. Tato neochota pracovat navzdory dřívějším očekáváním se zdá být v Evropě ojedinělá. Situace v Německu a Skandinávii ukazuje přibližně až 75 procent pracujících starších 63 let s dřívější deklarovanou ochotou pracovat.
Především varující je, že i vysoce kvalifikované profese a vysokoškoláci odcházejí v průměru z trhu práce výrazně dříve, než původně plánovali. Pouze 40 procent z63letých vysokoškoláků pracuje, ačkoli ve věku 55 let plánovali, že pracovat budou.
1 Tato studie reprezentuje pouze názory autorů, a nikoli oficiální stanovisko Národohospodářského ústavu AV ČR, v. v. i. či Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium UK v Praze (CERGE). Za cenné komentáře a rady autoři děkují Danielu Münichovi. Tato studie vychází z projektu SHARE a byla vydána i díky podpoře Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV21 a díky Nadaci Krása pomoci.
        























































































   1   2   3   4   5