Page 7 - IDEA Studie 05 2020 Odchody do duchodu
P. 7

ODCHODY DO DŮCHODU V ČESKU:
ROLE OČEKÁVÁNÍ A ZDRAVOTNÍHO STAVU V MEZINÁRODNÍM SROVNÁNÍ IDEA 2020
Úvod
Jednou z největších výzev pro Česko 21. století je stárnutí obyvatel. Současná demografická projekce ČSÚ jasně ukazuje, že počet obyvatel starších 65 let dlouhodobě poroste a v polovině tohoto století bude v této skupině o jeden milion lidí více, než je nyní. To logicky bude vytvářet tlak jak na sociální služby, tak na zapojení starších pracovníků do trhu práce.
Cílem této studie je analýza chování starších pracovníků na trhu práce, konkrétně pak jejich přechodu do důchodu a zároveň zmapování mezinárodního srovnání Česka se západními zeměmi Evropy. Naší snahou je poskytnout věrohodnou empirickou evidenci o tom, jak jsou formována očekávání ohledně budoucího odchodu do důchodu a jak se tato očekávání následně realizují. Též se podrobně zabýváme subjektivním zdravotním stavem pracovníků a jeho potenciálním dopadem na chování starších pracovníků při odchodu z trhu práce.
Závěry této studie jsou klíčové pro rozhodnutí, která ovlivňují možnost odchodu z trhu práce, jako například prodlužování důchodového věku (tj. věku nároku na důchod, nastavení předčasných důchodů a podobně). Tato studie má též poukázat na základní statistická fakta o stavu starších pracujících ve srovnání se zeměmi západní Evropy.
Tato studie vychází z projektu SHARE (Průzkum zdraví, stárnutí a odchodu do důchodu v Evropě). Jde o mezinárodní multidimenzionální longitudinální databázi mikrodat týkajících se zdraví, socio-ekonomického postavení a společenských a rodinných vazeb více než 140 000 jedinců a jejich partnerů (dohromady jde o přibližně 380 000 rozhovorů) ve věku 50+ ve 27 zemích Evropy a v Izraeli. Výzkum je zaměřen na problematiku demografie, rodinných a společenských vazeb; vzdělání; zdraví a zdravotní péče; práce a odchodu do důchodu; příjmů, spotřeby, majetku; pomoci a finančních transferů v rodině; bydlení; aktivit; očekávání; životní historie; kvality života; a na řadu dalších témat. Podstatné je i to, že průzkum obsahuje také měření tělesného a duševního zdraví. Výsledkem je unikátní datový soubor poskytující informace o stavu, historii a vývoji české a evropské společnosti. Česko se od roku 2006 účastnilo všech následujících vln sběru dat na panelovém vzorku 6 000 respondentů.
V této studii používáme především vlny z let 2007, 2011, 2013, 2015 a 2017, což nám umožňuje srovnat vývoj v oblasti zdraví, stárnutí a odchodů do důchodu v různých evropských zemích v průběhu dostatečně dlouhého období. Pro účely naší analýzy se
 5


























































































   5   6   7   8   9