Page 15 - IDEA Studie 07 2020 Grantova podpora UK
P. 15

GRANTOVÁ PODPORA A DOKTORSKÉ STUDIUM:
ANALÝZA DAT GRANTOVÉ AGENTURY UNIVERZITY KARLOVY IDEA 2020
Z 11 410 studentů, kteří v letech 2010–2013 byli na UK zapsáni v doktorském studiu, si v tomto období podle našich dat do grantové soutěţe podala projekt přibliţně čtvrtina. Jelikoţ část studentů si podala projekt mimo sledované období, reálně se jich do soutěţe hlásilo více. Abychom dostali přesnější odhad zapojení studentů do GA UK, podívejme se pouze na studenty, kteří započali studium v roce 2010. To jsou studenti, které vidíme první čtyři roky studia, během kterých si typicky podají alespoň první projekt. U nich z celkového počtu 1 356 podalo návrh 549 studentů, tedy 40 %. Z toho vyplývá, ţe realistický odhad se bude pohybovat mezi třetinou aţ polovinou. Jinými slovy – a to je podstatné si uvědomit – mezi polovinou a dvěma třetinami studentů grantovou přihlášku nepředloţilo.
Z toho důvodu je potřeba pochopit, jací studenti o podporu ţádali. Byli podobní studentům, kteří se do soutěţí GA UK nezapojili, anebo se výrazně lišili ve svých charakteristikách? To můţe nastínit, jestli naše výsledky mohou vypovídat o potenciálním vztahu pro všechny studenty na UK. Konkrétně se zaměříme na dvě otázky:
1. Lišili se zapojení studenti do grantové podpory podle oblastí výzkumu? 2. Ţádali si o grantovou podporu lepší studenti?
Počet studentů, kteří podali do soutěţe GA UK alespoň jeden projekt, je nejvyšší u společenských věd (1155), následovaný přírodními vědami (988) a nejméně studentů ţádalo o grantovou podporu z lékařských věd (595). Zaměříme-li se ovšem na podíl z celkového počtu studentů v období 2010-2013, největší část studentů se zapojila z přírodních věd (28,8 %). Studenti společenských věd (23,2 %) a lékařských věd (22,3 %) se zúčastnili soutěţe GA UK relativně méně.11 Rozdělení na jednotlivé fakulty pak tyto výsledky podporují. Pomineme-li na počet studentů malé fakulty (Farmaceutickou fakultu v Hradci Králové (54 %), Katolickou teologickou fakultu (42 %) a Fakultu tělesné výchovy a sportu (34 %)), nejčastěji grantovou podporu ţádali studenti Matematicko-fyzikální fakulty (40 %), Fakulty sociálních věd (33 %) a Přírodovědecké fakulty (31 %). Naopak nejméně se z větších fakult hlásili studenti Právnické fakulty (5 %), Lékařské fakulty v Plzni (5 %), 1. Lékařské fakulty (17 %) a Filozofické fakulty (18 %). Niţší zapojení studentů lékařských fakult jako hlavních řešitelů je ale ovlivněno tím, ţe se častěji hlásili ve větších týmech, a tak byli častěji spoluřešitelé (průměrná velikost týmu u lékařských věd byla 3 řešitelé, u zbytku univerzity pak 1,9 řešitele).
11 Data o počtech studentů a nově přihlášených máme za jednotlivé fakulty, coţ zcela neodpovídá agregaci na sekce. To je z důvodu výzkumného zaměření projektů v rámci fakult (Tabulka A2), kde například projekty z Fakulty tělesné výchovy a sportu směřují do sekce společenské, přírodní i lékařské podle svého zaměření. Fakulta je zde přiřazena do sekce, do které směřuje nejvíce projektů.
  13



























































































   13   14   15   16   17