Page 20 - IDEA Studie 11 2019 Navratnost vydaju na vyzkum
P. 20

NÁVRATNOST SOUKROMÝCH A VEŘEJNÝCH VÝDAJŮ NA PODNIKATELSKÝ VÝZKUM A VÝVOJ V ČESKÉ REPUBLICE 2019
     Výzkumný kapitál je již ale zčásti zahrnut i ve stavu celkového fixního kapitálu. Abychom se vyhnuli dvojímu započítání, spočítáme zvlášť stav investičního a neinvestičního výzkumného kapitálu a ten investiční odečteme od stavu celkového fixního kapitálu. Byť neinvestiční VaV výdaje pravděpodobně do velké míry představují mzdové výdaje, tak se v tomto případě do očišťování vstupů práce nepouštíme. Jako vstupní jednotku práce totiž bereme přepočtené jednotky odpracovaných jednotek práce (full-time equivalent), takže tyto dvě veličiny nelze srovnávat.
Sdílený výzkumný kapitál odvětví j v čase t (Sjt) pak spočítáme jako vážený součet VaV kapitálu všech ostatních odvětví. Váhy jsou určeny na základě input-output tabulek, a to sice jak z pohledu dodávek, tak užití. Proměnné aijt jsou prvky input-output matic.
S = ∑ wi R , kde wi = aijt + aijt     /2 (7) jt j≠i jt jt jt ∑jaijt ∑iaijt
Z perspektivy odvětví B spočítáme poměr dodávek z odvětví A na celkových dodávkách odvětví B a poměr odbytu do odvětví A na celkovém výstupu odvětví B. Průměr těchto dvou koeficientů nám pak spolehlivě naznačí, jak blízko k sobě odvětví A a B mají. Použijeme-li tyto průměry jako váhy, lze pro odvětví A navážit výzkumný kapitál ve všech dalších odvětvích do jednoho čísla, které představuje sdílený výzkumný kapitál k dispozici odvětví A. Tato metrika pak v analýze zachycuje nepřímý efekt výdajů na VaV – dopad výdajů uskutečněných v jednom odvětví na přidanou hodnotu ve zbytku ekonomiky.
V analýze ale bereme v potaz pouze zpracovatelská odvětví a vybraná odvětví služeb. To znamená, že odvětví, která nejsou dodávkami ani odbytem propojena s touto odvětvovou skupinou mají v naší analýze podhodnocený sdílený výzkumný kapitál. Přesto by tento problém neměl být výrazný, protože náš soubor obsahuje 90 % všech VaV výdajů.
A2. Návratnost VaV výdajů
Hrubou návratnost spočítáme z odhadů elasticity a intenzity výzkumného kapitálu. Tedy například pro rovnici (3):
ρ=∂Y=β̂Y=β̂∑i∑tYit, kdeβ̂=∂YR (8) ̂3 ∂R 3 R 3 ∑i∑tRit 3 ∂R Y
Tato interpretace je obtížnější v případě nepřímých dopadů VaV výdajů. Protože je sdílený výzkumný kapitál navážen v závislosti na odvětvové propojenosti, metrika jeho podílu na celkové přidané hodnotě tuto propojenost postihuje. Proto do takového odhadu hrubé mezní návratnosti promítáme i mechanismus, kterým sdílený výzkumný kapitál počítáme. VaV výdaj jedné koruny zvýší hodnotu sdíleného výzkumného kapitálu o průměrnou váhu napříč všemi odvětvovými páry a časem. Hrubou návratnost takové investice tak získáme takto:
      ρ = ∂ Y = β̂ Y = β̂ ∑ i ∑ t Y i t 1 ̂4 ∂S 4 S 4 ∑i∑tRit IJT
w ( 9 ) jit
       18
ijt





















































































   18   19   20   21   22