Page 12 - IDEA Studie 18 2017 Rust prijmu domacnosti
P. 12

Průměrné disponibilní příjmy osob vnejnižší příjmové skupině tak i v roce 2015 odpovídaly cca 42% příjmů „průměrného jednotlivce“. Rozdíl mezi průměrnými disponibilními příjmy osob v desáté, nejvyšší příjmové skupině a „průměrným jednotlivcem“ byl v letech 2005, respektive 2015, 122 %, respektive 115 % disponibilních příjmů „průměrného jednotlivce“, jak ukazuje Tabulka A2a v příloze.
Česko tak i nadále z mezinárodního pohledu zůstává zemí s nejnižšími nerovnostmi vdisponibilních příjmech osob, jak ukazují grafy Giniho koeficientu a koeficientu S80/S20 v příloze (Grafy A2 a A3).
U nižších příjmových skupin ke zvýšení disponibilních příjmů výrazněji přispěl růst důchodů, naopak u vyšších byl dominantní růst hrubých výdělků. U nižších příjmových skupin a u té nejvyšší k růstu disponibilních příjmů výrazněji přispěl i pokles zdanění práce. Naopak vývoj výše sociálních dávek kromě důchodů v letech 2005 až 2015 přispěl ke zvýšení disponibilních příjmů osob pouze nepatrně, nebo v případě poloviny osob s nižšími příjmy dokonce jejich disponibilní příjmy snížil.
Příspěvek růstu hrubých výdělků k vývoji disponibilních příjmů může vyplývat ze dvou způsobů růstu: (a) z růstu hrubých mezd pracujících a (b) z růstu počtu pracujících členů domácnosti. Růst hrubých mezd pracujících zvyšuje příjmy pracujících, a tím i příjmy celé domácnosti a disponibilní příjmy každého jejího člena. Růst počtu pracujících členů domácnosti zvyšuje příjmy původně nepracujících členů domácnosti a tím taktéž zvyšuje příjmy domácnosti a disponibilní příjmy jejích jednotlivých členů. Pro příspěvek růstu důchodů na růstu disponibilních příjmů obdobně platí, že růst může být způsoben (a) růstem průměrného důchodu a (b) růstem počtu důchodců.
Příspěvek růstu hrubých výdělků k vývoji disponibilních příjmů v letech 2005 až 2015 však u všech příjmových skupin vyplýval zejména z růstu hrubých mezd pracujících, růst počtu pracujících měl minimální vliv. Výjimkou byly první, tedy nejnižší, a pátá příjmová skupina. Příspěvek růstu důchodů zejména u druhého a třetího decilu způsobuje výrazný růst důchodů i počtu důchodců, jak ukazuje Tabulka 2a.
10





























































































   10   11   12   13   14