Page 25 - IDEA Studie 18 2017 Rust prijmu domacnosti
P. 25

Česká republika v letech 2005 až 2015 patřila nejen k zemím se středně vysokým reálným růstem hrubého domácího produktu (22 %) a hrubých mezd (18 %), ale i k zemím se středně vysokým růstem disponibilních příjmů (22 %). Reálný růst disponibilních příjmů osob tak převyšoval reálný růst hrubých mezd.
Růst disponibilních příjmů v letech 2005 až 2015 neprovázel růst nerovností co do objemu reálné hodnoty peněz, se kterými mohou osoby v rámci domácností nakládat. Zvýšení disponibilních příjmů osob původně s nízkými disponibilními příjmy bylo mírně vyšší než u ostatních osob. Česká republika tak z mezinárodního pohledu v poslední dekádě zůstala zemí s nejnižšími příjmovými nerovnostmi a nerovnosti se navzdory ekonomické krizi ještě snížily.
Mezi jednotlivými druhy domácností se více zvýšily disponibilní příjmy u osob z těch domácností, které je měly v roce 2005 nejnižší. U osob z domácností s nejvyššími disponibilními příjmy bylo navýšení disponibilních příjmů nižší, nicméně i přes to jejich disponibilní příjmy v roce 2015 byly vyšší než u dříve jmenovaných skupin domácností. Příjmová situace osob žijících v sociálně ohroženějších typech domácností (např. domácnosti mladých samoživitelů s dětmi) se tak nejen zlepšila, ale dokonce více zlepšila než situace osob z ostatních typů domácností.
I přes zmíněné zlepšení členové domácností mladých samoživitelů s dětmi i v roce 2015 výrazně častěji než ostatní patří mezi jednu čtvrtinu, respektive desetinu Čechů s nejnižšími disponibilními příjmy.
Dominantním zdrojem vývoje disponibilních příjmů u většiny demografických skupin osob byl růst hrubých výdělků, následován růstem důchodů s dopadem na domácnosti seniorů a seniory samotné. Příspěvek dávek nebyl zásadní, podobně jako pozitivní dopad zdanění.
23





























































































   23   24   25   26   27