Page 7 - IDEA Studie 18 2017 Rust prijmu domacnosti
P. 7

Motivace
Česká ekonomika za deset let po vstupu do EU v roce 2004 vzrostla. Reálný hrubý domácí produkt v období od roku 2005 do roku 2015 navzdory dlouhé celosvětové krizi vzrostl o téměř 22 %. Růst ekonomiky se promítl i do výše průměrných reálných hrubých výdělků, které ve stejném období vzrostly o 18 %. Tato čísla řadí Českou republiku (ČR) z hlediska růstu zhruba doprostřed mezi ostatní země EU. Růst hrubého domácího produktu a výdělků však vypovídá o vývoji ekonomiky a výdělcích pracujících, ale nutně věrohodně nevypovídá o vývoji životní úrovně.
Životní úroveň osob ovlivňují veškeré příjmy, které členové jejich domácností sdílí. Vedle vlastního výdělku (mzdy, platu nebo zisku), životní úroveň ovlivňují i ostatní příjmy jednotlivce (důchody, kapitálové příjmy, příjmy z pronájmu), výdělky a ostatní příjmy dalších členů domácnosti, a samozřejmě výše zdanění a sociálních dávek. Kvůli sdílení příjmů mezi členy domácnosti hraje nezanedbatelnou roli velikost a složení domácností, zejména poměr mezi počtem osob s vlastním příjmem a počtem osob vyživovaných, tedy bez vlastního příjmu. Například životní úroveň bezdětné ženy samoživitelky se výrazně liší od životní úrovně ženy samoživitelky s dětmi, byť obě mají stejný příjem.
V této studii proto kvantifikujeme vývoj životní úrovně osob prostřednictvím vývoje reálných čistých ekvivalizovaných příjmů jednotlivců. Jde o ukazatel na úrovni osob, který ovšem bere vúvahu složení a příjmy celé jejich domácnosti jako základní ekonomické jednotky, v níž dochází ke sdílenému využívání příjmů. Dále pro tento ukazatel používáme termín disponibilní příjmy jednotlivce nebo disponibilní příjem osoby.
Ve studii kvantifikujeme (a) vývoj průměrné výše disponibilních příjmů osob v letech 2005 až 2015, (b) vývoj rozdílů mezi disponibilními příjmy osob v domácnostech s nízkými a vysokými příjmy a (c) vývoj průměrných disponibilních příjmů u vybraných typů osob, respektive osob žijících ve vybraných typech domácností.
Výsledky ukazují, nakolik se vývoj disponibilních příjmů osob v ČR lišil od vývoje jejich výdělků, nakolik se zvýšily nerovnosti v disponibilních příjmech jednotlivců, a které demografické skupiny jednotlivců si polepšily více či méně.
5




























































































   5   6   7   8   9