Page 8 - IDEA Studie 5 2015 Publikacni vykonnost
P. 8

Konečně je také třeba mít na paměti, že v některých námi uváděných oborech, především z oblasti společenských a technických věd, nejsou články v impaktovaných časopisech nutně dominantním kanálem šíření vědeckých výsledků. Jde například o obory JC – Počítačový hardware a software nebo IN – Informatika. Dále např. v oboru AO – Sociologie mají kromě článků v časopisech s IF větší význam i knihy. Identifikace pracovišť s excelentními výsledky je v těchto případech méně kompletní. Ale i tato srovnání jsou relevantní do té míry, že srovnáváme tu část vědeckých výsledků pracovišť daného oboru, která se v časopisech s IF uplatňuje. Konečně, zde uvedený přehled samozřejmě vůbec nepostihuje aplikovaný výzkum, který se časopisecky uplatňuje v mnohem menším měřítku.
Přehled všech oborů je uveden v Tabulce A3, která je v interaktivní podobě dostupná na http://idea.cerge-ei.cz/studie/publikacni-vykonnost/
Oborové komentáře
V této sekci uvádíme krátké oborové komentáře k prezentovaným tabulkám. V žádném případě nejsme schopni nabídnout expertní a kompletní vhled do všech oborů. Naším cílem je ukázat na potřebu další expertní práce s RIV daty a nabídnout velmi hrubou kategorizaci oborové publikační a ‚bodové„ praxe. Bibliometrická data samotná nenabízí věrohodnou interpretaci řady pozorovaných rozdílů.
RIV obory se i v rámci oborových skupin řádově liší co do počtu publikovaných článků. Zatímco některé obory mají několik set článků v horním decilu IF (např. BF, BL), velká část RIV oborů vykazuje méně než 10 publikací v horním decilu IF (např. ze společenskovědních oborů má více než 10 publikací v horním decilu IF pouze ekonomie). To může být způsobeno malou výkonností těchto oborů, jejich zaměřením na jiné publikace než ty s IF, nebo velmi detailním oborovým členěním RIV v dané oblasti.
Zatímco velká část oborů vykazuje velmi vysoký, téměř stoprocentní podíl IF bodů na všech publikačních RIV bodech většiny svých pracovišť, existuje několik oborů, kde jsou tyto podíly systematicky nižší, např. informatika (IN). V rámci společenskovědních oborů mají ekonomie (AH), psychologie (AN) a sociologie (AO) relativně vysoký typický podíl IF publikačních bodů na všech RIV publikačních bodech a také vysoké podíly top decilových článků na RIV bodech. V oboru obecná matematika (BA) existuje řada významných časopisů, které nejsou zahrnuty ve WoS; avšak všechna pracoviště, která uvádíme, mají přitom vysoký podíl IF bodů na RIV bodech.
Mezi obory existují velké rozdíly ve významu top decilových publikací. Například v předchozí sekci zmiňovaný obor elementární částice a fyzika vysokých energií (BF) se vyznačuje tím, že první tři pracoviště generují více než 60% svých RIV publikačních bodů z článků v top decilu. V oboru teoretická fyzika (BE), který má podobný celkový počet IF publikací jako BF, je podíl top článků na RIV bodech prvních třech pracovišť méně než třetinový. Je otázka, do jaké míry tyto rozdíly souvisí s rozdílnou mírou zapojení do projektů s vysokým počtem zahraničních spoluautorů či definicemi oborů.27 Podobné rozdíly lze vysledovat i u dalších oborů:
27 V oboru BF významná část výstupů pochází z projektů CERN-ATLAS či FERMILAB, kde publikace mají až několik tisíc spoluautorů. Podíl spoluautorů z ČR je typicky nižší než 10 %, zatímco jejich podíl
  6


























































































   6   7   8   9   10