Page 21 - IDEA Studie 8 2015 Od materstvi k nezamestnanosti
P. 21

8. Diskuse
V této studii jsme ukázali, že pro velkou část žen v České republice představuje mateřství zásadní přerušení profesního vývoje, neboť vede k dočasné nezaměstnanosti a pravděpodobně také ke změně zaměstnání. Míra nezaměstnanosti žen je jedna z nejvyšších ve věku 3 let dítěte, kdy u žen s maturitním a vyšším vzděláním dosahuje 12 % a u žen bez maturity 28 %. V tomto období se vrací na trh práce převážná většina žen, takto vysoká míra nezaměstnanosti se tedy dotýká velkého počtu žen po rodičovské dovolené. To ostatně dokumentujeme i vysokým podílem žen, které přechází zrodičovské dovolené přímo do nezaměstnanosti – ve věku 3 let dítěte je jich téměř 60 % ze všech žen vracejících se na trh práce. Tato nezaměstnanost navíc nemusí být jen krátkodobým obdobím přechodu mezi rodičovskou dovolenou (případně návratem do předchozího zaměstnání) a zaměstnáním novým. Převážná většina nezaměstnaných žen spěti až sedmiletým dítětem jsou nezaměstnané déle než jeden rok.
Velká část žen vracejících se z rodičovské dovolené na trh práce se tedy pravděpodobně nevrací do svého předchozího zaměstnání. Naše data nám bohužel nedovolují posoudit charakter změny zaměstnání, co se týče výše platu, významu pozice či jiných nemonetárních aspektů. Vzhledem k tomu, že ke změně dochází po několikaletém období mimo pracovní proces, se jen s velmi malou pravděpodobností jedná o kariérní postup.
Do jaké míry je to dáno tendencí a schopností zaměstnavatelů obcházet tříletou ochrannou lhůtu zaměstnání žen na rodičovské dovolené, pro ně vpravdě značně nákladnou? Předchozí studie ukazují, že i ženy, které mají nárok na návrat do předchozího zaměstnání, se často potýkají sneochotou zaměstnavatelů je přijmout zpět (Kuchařová, 2006). Tento fakt dokládáme v naší studii také velmi vysokým podílem žen s dítětem ve věku 2 let, které se stanou nezaměstnanými ihned po návratu z rodičovské dovolené (30 %), ačkoli by převážná většina z nich měla mít nárok na návrat do předchozího zaměstnání.
Bylo by možné zaměstnavatele k najímání žen po rodičovské dovolené motivovat? Na tyto otázky naše studie bohužel odpovědět nemůže. Zároveň však ukazujeme, že ženy často zůstávají s dětmi od narození i déle než tři roky, čímž právo na návrat do předchozího zaměstnání samy ztrácejí. Proč si ženy volbou delší rodičovské dovolené zvyšují riziko následné ztráty zaměstnání a nezaměstnanosti? Proč české ženy volí rodinu před kariérou? V České republice chybějí instituty, které by ženám usnadňovaly sladit práci a rodinu. Konkrétně se jedná o velmi omezené možnosti práce na částečný úvazek, zaměstnání s flexibilní pracovní dobou či možnost práce z domova. K rozhodnutí žen s malými dětmi zůstávat doma přispívá také nedostatek finančně dostupných zařízení péče o děti mladší tří let. Dlouhé rodičovské dovolené tak mohou být do jisté míry nedobrovolné a představují velmi významné plýtvání lidskými zdroji. České ženy dosahují dnes vyššího vzdělání než muži a v počátcích své kariéry jsou často stejně úspěšné. Dlouhodobé přerušení kariéry z důvodu péče o děti ale vede ke ztrátě kvalifikace a zastarávání lidského kapitálu žen, což znamená významné ekonomické ztráty ve formě nižších příjmů domácnosti, odvedených daní a pojistného, ale také dlouhodobého snížení produktivity a pravděpodobnosti kariérního postupu žen.
19





























































































   19   20   21   22   23