Page 3 - IDEA Behavioralni prevence Covid19 brezen2020 6
P. 3

 IDEA anti COVID-19 # 6
Lekce behaviorální ekonomie v prevenci:
jak také bojovat s covid-191 BŘEZEN 2020
Michal Bauer, Julie Chytilová2
Shrnutí
Poznatky behaviorálních věd:
 Přispět k omezení šíření viru covid-19 dnes může každý z nás svým každodenním chováním. Poznatky dosavadních výzkumů z oblasti behaviorálních věd ukazují, jak mohou být jednotlivci, soukromé organizace i státní instituce nápomocni při změně chování v oblasti prevence.
 Díky výzkumům poměrně dobře víme, jak se virus nejčastěji přenáší a jaké jsou efektivní formy preventivního chování, které mohou přenosu bránit. Velmi účinné je v tomto ohledu důkladné mytí rukou mýdlem, omezení sahání si na obličej a potlačení kašlání a kýchání do volného prostoru. Výzkumy však také ukazují, že informovanost o tom všem ke změně chování lidí často nestačí. Lidé totiž mají sklon zapomínat, roli hraje únava a nepozornost, mnozí lidé mají tendenci prokrastinovat a nedělat věci, které by vědomě dělat chtěli. Je rovněž těžké změnit jejich dlouhodobě zavedené návyky.
1 Tato studie reprezentuje pouze názor autorů, a nikoli oficiální stanovisko Národohospodářského ústavu AV ČR, v. v. i. či Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium UK v Praze (CERGE). Poděkování za užitečné připomínky k pracovní verzi textu patří Vojtěchu Bartošovi, Janě Cahlíkové, Filipu Matějkovi a Danielu Münichovi. Veškeré případné nepřesnosti a chyby však jdou na vrub autorů. Studie byla vydána díky podpoře Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV21.
2 Autoři působí na CERGE-EI, společném akademickém pracovišti Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu AV ČR a na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Michal.Bauer@cerge-ei.cz, julie.chytilova@fsv.cuni.cz.
      1
























































































   1   2   3   4   5