Page 33 - IDEA Studie 14 2015 Zdaneni vysokoprijmovych osob
P. 33

U zaměstnanců s ročními superhrubými příjmy nad 750 tisíc korun využíváme výběrové šetření ISPV. K výpočtům využíváme pouze jednotlivce, kteří v daném zaměstnání strávili déle než 1,5 měsíce. Z měsíční hrubé mzdy vypočítáme roční hrubou mzdu. Z výše hrubé mzdy kvantifikujeme výši pojistného na sociální a zdravotní pojištění placeného zaměstnancem i zaměstnavatelem. Pro odhad výše daně z příjmu musíme vedle hrubé mzdy kvantifikovat i výši uplatňovaných odečitatelných položek a slev na dani. Ty ISPV neobsahuje, a proto je k jednotlivcům přiřazujeme na základě i) příjmově podmíněných průměrných výší odečitatelných položek, které získáváme ze SPLIT a ii) příjmově podmíněných pravděpodobností uplatnění slev, které kvantifikujeme ze SILC. K jednotlivcům v ISPV přiřazujeme pouze odečitatelné položky na hodnotu darů, odečet úroků, penzijní pojištění a připojištění a životní pojištění. V rámci slev jednotlivcům přiřazujeme pravděpodobnosti slev na manželku a první, druhé a třetí dítě. Ostatní slevy a odečitatelné položky nemají na výpočet výše daně z příjmu signifikantní vliv, a proto je neuvažujeme. Na základě hrubé mzdy, vypočteného pojistného a přiřazených odečitatelných položek a slev kvantifikujeme základ daně a následně daň z příjmu fyzických osob.
Součet daně z příjmu fyzických osob a pojistného na sociální a zdravotní pojištění pak označujeme jako celkovou daň odváděnou jednotlivcem. Z celkové daně a superhrubých příjmů jednotlivce pak kvantifikujeme průměrnou a mezní daňovou sazbu. Průměrnou daňovou sazbu jednotlivce (ATR) kvantifikujeme jako podíl celkové daně a superhrubé mzdy. Mezní daňovou sazbu jednotlivce (MTR) pak definujeme jako podíl nárůstu celkové daně při nárůstu superhrubé mzdy o 5 procent.
ii. Výpočet současného zdanění u samostatně výdělečně činných osob (OSVČ)
K výpočtům zdanění OSVČ používáme SILC a SPLIT. Pro OSVČ s ročními superhrubými příjmy do 750 tisíc využíváme SILC, pro OSVČ se superhrubými příjmy nad touto hranicí používáme SPLIT. U obou skupin dat kvantifikujeme daň z příjmu fyzických osob, pojistné na zdravotní a sociální pojištění, hrubé, respektive superhrubé roční příjmy, průměrnou a mezní míru zdanění práce.
U OSVČ, pro které využíváme SILC (s ročními superhrubými příjmy do 750 tisíc korun), opět využíváme mikrosimulační model Taxben. I zde z dat nad rámec mikrosimulačního modelu odstraňujeme OSVČ s hrubými příjmy pod 96 tisíc ročně.
31





























































































   31   32   33   34   35