Page 9 - IDEA Studie 14 2015 Zdaneni vysokoprijmovych osob
P. 9

nezdaněné příjmy. Data též nezachycují zaměstnance veřejného sektoru, kteří jsou odměňováni superhrubým platem (nikoli mzdou) vyšším než 750 000 Kč. Podhodnocuje tak počty části nejlépe placených státních zaměstnanců, byť neočekáváme jejich významné zastoupení v nejvyšším příjmovém percentilu. Příjmy OSVČ jsou měřeny jako základ daně z příjmů, tedy po odečtení skutečných výdajů nebo výdajových paušálů. Pokud jsou paušály výrazně vyšší než skutečné náklady, je skutečné zdanění příjmů OSVČ nižší, než které ukazují data.
Ve druhé části přecházíme od popisu k doporučením. V kapitole 4 diskutujeme obecné ekonomické principy zdanění nejvyšších příjmů, která z dat vyplývají. Odvozujeme též optimální daňové sazby. Vkapitole 5 nabízíme konkrétní návrh na změny zdanění nejvyšších příjmů. Náš návrh klade důraz na jednoduchost a transparentnost. Ruší matoucí rozdíly ve stropech a základech sociálního a zdravotního pojištění a zavádí 40% sazbu daně z příjmů dopadající na přibližně 1 % poplatníků s nejvyššími příjmy.
2. Nejvyšší příjmy: Fakta
Kolik vysokopříjmových osob vlastně je a jaké mají příjmy? Objektivní úroveň příjmu, podle níž lze osoby dělit na vysokopříjmové a ty ostatní, samozřejmě neexistuje. Vhodnější je studovat příjmy po nejvyšších příjmových percentilech – tj. kolik vydělává např. horních 10%, 5%, 1% či 0,1% zaměstnanců či živnostníků. Vakademické literatuře je onou magickou hranicí špičkových příjmů první percentil, tj. jedno procento nejlépe placených osob. S touto definicí vysokopříjmových osob a vysokých příjmů pracujeme i v této studii.
Tabulka 1 ukazuje rozdělení příjmů v horních percentilech. Druhý sloupec označuje hranici příjmů, od které percentil začíná. Tj. pokud hrubé příjmy člověka převyšují 357 tisíc Kč ročně, patří mezi 25 % nejlépe placených lidí v Česku. Horních 10 % má příjmy převyšující 494 tisíc Kč ročně, a horní jedno procento začíná na 1 230 tisících. Shodou okolností hranice horního percentilu téměř přesně odpovídá stropu sociálního pojištění.9 Lidé na hraně horního percentilu tak vydělávají čtyřnásobek průměrné hrubé mzdy.
9 V roce 2013, ze kterého jsou i data o příjmech, byl strop sociálního pojištění 1 242 432 Kč.
 7




























































































   7   8   9   10   11