Page 14 - IDEA Studie 14 2017 Rodinna politika ve volebnich programech
P. 14

I D E A P R O V O L B Y 2 0 1 7 Rodinná politika ve volebních programech: přehled a rozbor
 a daňové odpočty má opravdu podobné dopady jako systém s jedinou plošnou dávkou, který by měl bezesporu mnohem nižší administrativní náklady a byl by srozumitelnější pro běžného občana.
Shrnutí programů stran:
V této otázce panuje výrazná shoda. Pokud volební programy hovoří o problematice sociálního systému ve vztahu k (ne)pracujícím, shodují se vždy v tom, že je třeba podpořit především pracující rodiče. Pokud se v programech hovoří o nepracujících osobách, je to většinou v kontextu potřeby zastavení zneužívání sociálního systému.
Problematiku dávkového systému z hlediska jeho pracovních motivací nejpodrobněji řeší ve svém volebním programu Svobodní. Ti navrhují zásadní reformu sociálního systému, která by zrušila všechny dávky státní sociální podpory a podpory v hmotné nouzi a nahradila je jedinou dávkou v podobě negativní daně, která bude motivovat k práci. Od této reformy si slibují úsporu ve výši 20 mld. Kč ročně při zachování životního standardu domácností. Podobně SPO akcentuje problematiku pracovních motivací a navrhuje zajistit dostatečnou motivaci k práci pomocí otevření nůžek mezi minimální mzdou a životním minimem.
V podobném duchu hovoří další tři strany (ANO, ODS a TOP 09) a sice o potřebě zastavit zneužívání dávkového systému, o zpřísnění podmínek pro nárok na sociální dávky a o nutnosti ukončit nezodpovědné vydávání peněz za zbytné sociální dávky. ANO a ODS toho chtějí dosáhnout navázáním dávek na plnění různých podmínek (např. zapojením do programů úřadů práce, plnění základních rodičovských povinností atd.) případně podmíněním sociálních dávek prací. TOP 09 neposkytuje žádný konkrétní návrh, jak zastavit zneužívání sociálního systému.
ČSSD také akcentuje potřebu podpořit pracující rodiče, a to pomocí zvýšení přídavků na děti o 300 Kč měsíčně pro rodiny, kde alespoň jeden rodič pracuje. Podpora pracujících rodičů se objevuje i v programu KDU-ČSL, kteří však tohoto cíle chtějí dosáhnout vyšším daňovým zvýhodněním.
Komentář:
Nastavení sociálního systému ve vztahu k nepracujícím je složitý úkol. Systém by měl na jedné straně dostatečně dobře zabezpečit osoby, které se (dočasně) ocitnou bez pracovních příjmů, na druhé straně by měl být nastaven tak, aby motivoval k výdělečné činnosti ty, kteří pracovat mohou. Současné dosažení obou cílů je ale v praxi velmi problematické, protože systém, který dobře zabezpečí osoby bez příjmu, pak většinou nemotivuje k tomu, aby tyto osoby opustily sociální systém a pracovaly. Přestože český sociální systém není v mezinárodním srovnání přehnaně štědrý a neexistují žádné studie mapující i jen přibližný rozsah zneužívání systému, volební programy mnoha stran akcentují právě problém nízkých pracovních motivací současného
 Otázka č. 4: Zacílení podpory rodin s dětmi na (ne)pracující. Měla by se dávková podpora více zaměřit na rodiny s dětmi bez pracovních příjmů nebo spíše na rodiny s dětmi, ve kterých alespoň jeden rodič pracuje? Jak?
14
























































































   12   13   14   15   16