Page 16 - IDEA Studie 14 2017 Rodinna politika ve volebnich programech
P. 16

I D E A P R O V O L B Y 2 0 1 7 Rodinná politika ve volebních programech: přehled a rozbor
 Komentář:
Dostupnost institucionální péče pro předškolní děti (především do tří let věku) a nabídka částečných pracovních úvazků v ČR patří k nejnižším v EU. ČR má jednu z nejdelších rodičovských dovolených a ženy s pracujícími manžely čelí velmi vysokým efektivním daňovým sazbám. V důsledku těchto skutečností je dopad mateřství na zaměstnanost žen jeden z nejvyšších v mezinárodním srovnání (Kalíšková, 2017).
Zvyšování zaměstnanosti žen s dětmi je přesto tématem, které zmiňují volebních programy pouze čtyř stran (TOP 09, SZ, Realisté, KSČM). Tyto strany pak chtějí matkám usnadnit zapojení na trhu práce pomocí snížení daňové zátěže (TOP 09, SZ, Realisté) a pomocí zvýšení dostupnosti předškolní péče a flexibilních a zkrácených pracovních úvazků (TOP 09, SZ, Realisté, KSČM). Kombinace těchto opatření by mohla být ve zvyšování zaměstnanosti žen s malými dětmi opravdu účinná, protože cílí na nejpalčivější problémy, se kterými se matky vracející se na trh práce většinou potýkají.
Programy ostatních stran se nízkou zaměstnaností matek s malými dětmi přímo nezabývají. Například ČSSD ale navrhuje znovuzavedení společného zdanění manželů, které by dále zvýšilo efektivní zdanění žen, jejich zaměstnanost by tedy mohlo naopak snížit. Volební program ODS naopak nastiňuje opatření, které by efektivní zdanění žen s pracujícími manžely snížilo – zavedení slevy na pracující manželku/manžela ve výši 12 tis. Kč v případě péče o nezaopatřené dítě. Podobně návrh ANO na snížení sazeb DPH u některých služeb může zaměstnanost žen nepřímo podpořit.
Shrnutí programů stran:
Otázku odměňování žen ve svém volebním programu zmiňuje pouze KSČM a SZ. KSČM cílí na odstranění neoprávněných rozdílů v odměňování žen a mužů, konkrétní kroky k dosažení tohoto cíle ale nezmiňuje. SZ uvádí, že se budou snažit snižovat rozdíly v odměňování žen a mužů prostřednictvím snížení daňového základu těm firmám, které prokáží, že odměňují ženy a muže rovnoměrně, dále pomocí zlepšení fungování inspektorátů práce a vzděláváním osob působících v justici.
Komentář:
Většina stran ve svých programech problém mzdové mezery mezi muži a ženami neřeší, a pokud ano, zabývají se především tím, jak snížit mzdovou diskriminaci (KSČM, SZ). Problém diskriminace ve mzdách je jistě důležitým tématem a panuje všeobecná shoda, že různá odměna za stejnou práci je neospravedlnitelná. Mzdová mezera je však jen z části tvořená diskriminací ze strany zaměstnavatelů. Velkou úlohu ve mzdové mezeře má právě mateřství a s ním spojená
 Otázka č. 6: Dopady mateřství na mzdy žen. Považujete současnou situaci za problematickou? Pokud ano, je žádoucí problém řešit na úrovni státu? Jak?
16
























































































   14   15   16   17   18