Page 21 - IDEA Studie 16 2016 Predatorske casopisy ve Scopusu
P. 21

Predátorské výsledky v nejpostiženějších zemích
Obrázek 3 uvádí nejhůře postižené země vcelosvětovém srovnání. Problém s predátorským publikováním zdaleka nejvíce sužuje rozvojové země, ale jinak se jedná o fenomén zasahující celý svět napříč kontinenty, různými kulturami či politickým zřízením. Nejedná se vesměs o úplně nejchudší země. Řada z nich si udržuje vědeckou infrastrukturu, zejména univerzity. Jejich úroveň zhlediska vybavení a financování je však nesrovnatelná sezeměmi vyspělými. Místní výzkumníci tak často mají malou šanci dělat výzkum na světové úrovni. Aby mohli vykázat nějaké výsledky, a protože jim to slabá kultura hodnocení v těchto zemích umožňuje, mají silnou motivaci využít služeb predátorských časopisů.
Nejzávažnější situace je v Albánii, kde zhruba každý třetí z více než tisíce tamních výsledků byl otisknut v predátorském časopise. S výrazným odstupem na dalších místech následují Kazachstán, Indonésie, Nigérie Irák Sýrie a Indie svíce než desetinou výsledků v predátorských časopisech. Kromě Sýrie a Iráku patří mezi nejhorší i řada dalších zemí rozvrácených válkami a vnitřními konflikty jako je Libye, Jemen, Súdán anebo Eritrea. Na seznamu je i několik zemí zbohatlých díky vývozu ropy, jako jsou Brunej, Omán anebo Saudská Arábie. Zejména Saudská Arábie investovala velké peníze do rozvoje univerzit, avšak zjevně si zatím nedokáže hlídat, jak jsou tyto prostředky vynakládány (Yahia 2016).
Jediný kontinent, který v tomto přehledu poměrně překvapivě nemá ani jediného zástupce, je Latinská Amerika. Nejhůře postižená země z této oblasti je Jamajka, která je však s pouze 2,2% podílem až na 59. místě. V horní polovině celosvětového pořadí jsou jen další tři země Latinské Ameriky, a to jmenovitě Mexiko, Chile a Trinidad a Tobago. Nicméně spíše než poctivost tamních vědců to může odrážet doposud nezmíněnou slabinu Beallových seznamů, která spočívá vtom, že se v podstatě výhradně jedná o časopisy vycházející v angličtině. Stejně tak ve Scopusu jsou indexovány výsledky převážně v angličtině. Nelze vyloučit, že v Latinské Americe je problém s predátory rovněž nezanedbatelný, avšak jsou to časopisy vydávané ve španělštině.
Některé z uvedených zemí mají, buď z důvodu obecně malé velikosti anebo malého vědeckého sektoru, počty celkových výsledků v řádu několika stovek či pouze desítek ročně. Patří k nim například Eritrea, Togo, Brunej anebo Jemen. K dosažení relativně
19





























































































   19   20   21   22   23