Page 24 - IDEA Studie 17 2017 Mistni casopisy ve Scopusu
P. 24

Česko a Slovensko zaznamenaly jedny z nejvyšších nárůstů v intervalu s více než 90% podílem článků od autorů ze tří nejčastějších zemí ve srovnání s výsledky pouze podle domácích autorů. Je to dáno zejména započtení vzájemných publikací, protože řada tamních časopisů vydává články autorů z bývalého Československa. Až okolo 12 % celkového českého publikačního výkonu spadá do časopisů v této kategorii. Jedná se o v Česku vydávané časopisy, ve kterých publikují téměř výhradně autoři ze zemí bývalého Československa. Česko je vtomto ohledu těsně za Chorvatskem a Rumunskem a překonává i řadu jiných zemí bývalého východního bloku.
Obrázek 4 výše uvedené dokládá na podílech deseti nejčastěji autorsky zastoupených zemí. Zbývající země jsou sečteny do kategorie ostatní. Autoři ze stejné země jako vydavatel jsou vyznačeni jako domácí. Na horních třech grafech jsou údaje za časopisy vydávané v Česku, Slovensku a souhrnně v ostatních devíti členských zemí EU z bývalého východního bloku. Na dolních grafech je uvedeno Švýcarsko a souhrnně ostatních devět vybraných vesměs vyspělých zemí. Pro srovnání je uvedena i struktura celosvětového publikačního výkonu bez ohledu na místo vydávání časopisu (Scimago 2017). Švýcarsko je záměrně uvedeno zvlášť, protože je v něm vydáván velký počet časopisů, které se navíc z hlediska podílu domácích autorů znatelně liší od ostatních vybraných zemí.
Rozdíl mezi horní a dolní řadou grafů je výmluvný. Zhruba tři pětiny autorů přispívajících do českých časopisů, působí vzemích bývalého Československa. Pro slovenské časopisy to vychází o něco méně, ale stále se zhruba z poloviny jedná o domácí a české autory. Podobný obrázek je typický i pro ostatní země EU z bývalého východního bloku. Podíl domácích autorů v časopisech vydávaných ve všech těchto zemích, včetně Česka a Slovenska, dosahuje 42 %. K tomu můžeme připočítat i podíl „recipročních“ autorů z ostatních východních zemí EU, který dohromady činí 11 %, případně i ze zemí dále na východ, jako jsou Bělorusko, Rusko, Srbsko a Ukrajina, ze kterých pochází další 4 %. Překvapivě často se v těchto časopisech vyskytují i autoři z Indie, Iránu a Turecka, jejichž podíl je celkově 8 %. Ve východoevropských časopisech tudíž dominují autoři z východu a rozvojových zemí.
Naopak v časopisech vydávaných ve srovnávací skupině vyspělých zemí podstatně častěji publikují autoři z jiných vyspělých zemí. Švýcarsko se vymyká v tom, že tam sídlí významné mezinárodní vydavatelské domy. Není proto divu, že struktura zemí původu autorů ve švýcarských časopisech rámcově odpovídá rozložení publikací ve světě jako celku. Nejčastější jsou autoři z USA, Číny, Německa a Velké Británie. Domácí švýcarští autoři jsou s podílem několika procent až na sedmém místě. Ostatních devět vyspělých zemí, které jsme zařadili do srovnání, se jako celek nachází mezi Českem a Švýcarskem. Domácí autoři jsou sice i v tamních časopisech relativně hodně zastoupeni, avšak povětšinou výrazně méně než v zemích bývalého východního bloku. Jen ve dvou z nich, Norsku a Portugalsku, připadá na domácí autory více než třetinový podíl.
22






























































































   22   23   24   25   26