Page 3 - IDEA Studie 18 2017 Rust prijmu domacnosti
P. 3

                                            Studie 18 / 2017
Růst disponibilních příjmů osob v letech
2005 až 2015: Kdo si polepšil?1 PROSINEC 2017
PETR JANSKÝ A JIŘÍ ŠATAVA
Shrnutí
 Reálný hrubý domácí produkt i hrubé reálné mzdy v České republice (ČR) za deset let po vstupu do EU v roce 2004 výrazně vzrostly, navzdory období krize. To však vypovídá pouze o vývoji ekonomiky a výdělků pracujících, ale ne nutně o vývoji příjmů a životní úrovně.
 O vývoji životní úrovně lépe vypovídá vývoj disponibilních příjmů osob. Námi vyčíslené disponibilní příjmy osob představují čisté příjmy, které v domácnosti v průměru připadají na jejího člena, včetně dětí a seniorů. Disponibilní příjem osoby tedy ovlivňují příjmy všech členů domácnosti. Roli dále hraje nejen velikost zdanění a výše dávek, ale také velikost a struktura domácnosti. Výše disponibilních příjmů je také upravena o vliv inflace, aby změny příjmů v čase lépe odpovídaly změnám reálné kupní síly.
 Disponibilní příjmy osob v období let 2005 až 2015 vzrostly v průměru o 22 %, tedy více než průměrné reálné mzdy (18 %). V roce 2015 tak měla polovina obyvatel ČR měsíční disponibilní příjem vyšší než 15 300 Kč a průměrný měsíční disponibilní příjem byl na úrovni 17 100 Kč.
 V období let 2005 až 2015 se relativní rozdíly v disponibilních příjmech osob mírně snížily, navzdory široce rozšířenému přesvědčení o opaku. ČR tak z mezinárodního pohledu i nadále zůstává zemí s nejnižšími nerovnostmi v disponibilních příjmech.
 Nadprůměrné zvýšení disponibilních příjmů je patrné u osob vdomácnostech s nízkými disponibilní příjmy. Obdobně tomu bylo u osob v domácnostech párů ve věkové skupině 18 až 39 let s dětmi předškolního věku a u stejné věkové skupiny samoživitelů s dětmi. Naopak disponibilní příjmy osob z domácností bezdětných
1 Autoři děkují především Danielu Münichovi za veškerou podporu v průběhu psaní studie a recenzentům Jaromíru Kalmusovi a Jiřímu Večerníkovi za jejich cenné připomínky k pokročilým verzím textu. Za případné nepřesnosti zodpovídají pouze autoři.
   1























































































   1   2   3   4   5