Page 7 - IDEA Studie 19 2016 Srovnani casopisu podle IF a AIS
P. 7

Příklady zajímavých zjištění
V Obrázku 1a je mezi hodnotami IF a AIS patrná silná pozitivní korelace. Rozptyl hodnot je však zřejmý, byť percentilový rozdíl IF a AIS většiny časopisů se nachází v úzkém pásmu 20 percentilů. Odlišnost hodnot IF a AIS způsobuje různá míra sebecitovanosti časopisů a rozdílný význam časopisů, ze kterých jsou články v časopisech citovány.
České a slovenské časopisy se nacházejí více méně vyváženě rozložené po obou stranách 45-stupňové osy. Český publikační výkon ve významnějších časopisech má jistou tendenci se koncentrovat pod 45-stupňovou čarou, tedy v časopisech s relativně nižším AIS než IF. Ale nejde o výrazný fenomén. Tyto články mají také tendenci se koncentrovat v menším počtu zahraničních časopisů. Je to patrné ve vrcholu severovýchodního kvadrantu, kde najdeme řadu poměrně velkých černých bodů. To znamená, že v daném zahraničním časopise se koncentruje velká část české publikační produkce ve WoS oboru daného časopisu. Největší bod představuje poměrně specifický časopis PLOS ONE, který ročně publikuje cca 30 000 (!) článků a z toho články českých autorů představují cca 0,6 % (cca 200 článků).
Poměřováno hodnotou AIS, nejvyšší relativní pozice na světě dosahují české a slovenské časopisy ve skupině přírodních věd (červené body v Obrázku 1a). Naopak nejnižších relativních hodnot AIS dosahují časopisy v oblasti společenských věd. Zde je třeba připomenout, že české a slovenské časopisy jsou srovnávány pouze v rámci společenskovědních WoS oborů, takže jejich nízké pořadí nelze interpretovat jako důsledek větší míry regionalizace společenskovědních témat.
Pokud jde o konkrétní časopisy (Obrázek 2a), nejlépe ze všech českých a slovenských časopisů vychází česká Preslia a slovenský Taxon, které se nachází poblíž 80. percentilu, jak podle hodnoty IF, tak podle AIS. Oba časopisy patří do WoS oboru Plant Sciences (výzkum rostlin). Malé symboly časopisů Preslia a Taxon ukazují, že domácí čeští autoři v nich publikují jen ve velmi omezené míře, a že časopisy dominantně publikují články zahraničních autorů.
Za pozornost stojí zahraniční časopisy (černé body) s relativně nízkým IF a relativně vysokým AIS, kde se znějakého důvodu koncentruje významný podíl oborového
5




























































































   5   6   7   8   9