Page 18 - IDEA Studie 3 2017 Zeny a muzi v ceskem vyzkumu
P. 18

Struktura spoluautorství v Grafu 5 je samozřejmě určena tím, kolik mužů a žen v dané vědní oblasti působí a jak mnohočetné autorské spolupráce se v dané oborové skupině vyskytují. Pokud v daném oboru působí téměř pouze muži, vysoký podíl pouze mužských autorských týmů je v ní naprosto přirozený. Z Grafu 5 proto není například zřejmé, zda relativně časté smíšené autorství veskupině zemědělských věd je důsledek vyšší „genderové vyrovnanosti“ v oboru při volbě spoluautorů, nebo zda je způsobeno vyšším zastoupením žen, anebo rozdílnými publikačními praktikami vedoucími k menší četnosti článků s jediným autorem (a tedy i menším počtem čistě mužských, resp. čistě ženských článků), kde je smíšené spoluautorství vyloučeno z definice. Proto není vhodné na základě údajů z Grafu 5 dělat o genderové polarizaci spoluautorství zásadnější závěry.
Za účelem identifikace genderové polarizace ve spoluautorství jsme proto zvolili metodu, která je založena na následující úvaze. Pokud by bylo formování spoluautorství oproštěno od genderově specifických faktorů (tj. bylo by genderově slepé), potom by pozorovaná struktura spoluautorství odpovídala struktuře, která by vznikla ryze náhodným vytvářením autorských týmů z mužů a žen (při zohlednění zastoupení mužů a žen mezi vědci vdaném oboru působícími). Míra toho, jak se reálná genderová struktura spoluautorství odlišuje od této struktury teoretické (náhodné), je potom příznakem existence faktorů a procesů, kde při formování spolupráce a následně spoluautorství hraje gender roli.22 Hypotetickou spoluautorskou strukturu, která by vznikla náhodným přiřazováním mužů a žen do spoluautorských týmů počítáme na základě pozorovaného výskytu (četnosti) velikosti autorských týmů a pozorovaných podílů23 mužů a žen v rámci každé oborové skupiny. Tím simulujeme proces, který by složení autorských týmů formoval náhodným losováním osob (mužů a žen) v oboru působících.24
22 Boschini a Sjögren (2007) a Freeman and Huang (2015) používají podobný přístup.
23 Zastoupení mužů respektive žen v oborových skupinách ve výpočtu není vyjádřeno zastoupením fyzických osob, ale podíly celkového publikačního výkonu mužů respektive žen. To zohledňuje výrazné rozdíly v publikační produktivitě mužů a žen, které bereme pro tento účel jako dané. V analýze však nejsou zohledněna zahraniční spoluautorství, protože vládní databáze informaci o těchto autorech nezahrnuje.
24 Pro danou oborovou skupinu počítáme podíl žen (PŽ) na celkovém publikačním výkonu. Teoretické pravděpodobnosti výskytu pouze ženského autorství u článků s jedním, dvěma, třemi atd. ženskými autory je potom dán jako PŽ, PŽ2, PŽ3, atd. Obdobně, na základě podílu mužů (PM) jsou spočteny pravděpodobnosti pro různě-četná čistě mužská spoluautorství. Doplňky do jedné (1 – PŽ – MŽ), (1 – PŽ2– MŽ2), (1 – PŽ3– MŽ3) atd. potom vyjadřují pravděpodobnost náhodně tvořených smíšených autorství rozlišující počet spoluautorů. Nakonec je za každý z těchto tří typů spoluautorství (jen ženy, jen muži, obě pohlaví) spočten jejich podíl na celkovém publikačním výkonu oborové skupiny jako vážený průměr hodnot přes různě početná autorství, kde jsou jako váhy použity četnosti celkového počtu autorů.
 16





























































































   16   17   18   19   20