Page 11 - IDEA Studie 6 2015 Vek odchodu do duchodu
P. 11

Tato studie poskytuje podrobná kvantitativní data o odchodu starších generací české populace z trhu práce do důchodu a přináší vhled do nejnovějších trendů i prostřednictvím mezinárodních srovnání. Prezentovaná zjištění doplňují poznatky paralelní studie (Šatava, 2015), která zkoumá veřejné a soukromé důsledky rozhodnutí o odchodu do důchodu.
Hlavním přínosem této studie je, že poskytuje podrobný kvantitativní popis podstatných jevů souvisejících jak s odchodem do důchodu, tak i se zaměstnaností starší populace. Tyto informace, které ze standardních souhrnných statistik nejsou dostupné, předkládáme svyužitím datového souboru mezinárodního výzkumu SHARE (Průzkum zdraví, stárnutí a odchod do důchodu v Evropě). Problematiku zkoumáme zrůzných pohledů, a jelikož je většina zjištěných vztahů zřejmá, pojednáváme zde pouze o klíčových vztazích. Je také třeba připomenout, že tato studie neusiluje o identifikaci kauzálních vztahů.
Data a metodologie
Zdrojem dat pro tuto studii je průzkum SHARE (Průzkum zdraví, stárnutí a odchodu do důchodu v Evropě), mezinárodní multidimenzionální longitudinální databáze mikrodat ozdraví, socio-ekonomickém postavení a společenských a rodinných vazbách více než 85 000 jedinců ve věku 50+ (přibližně 150 000 rozhovorů) z 20 zemí Evropy (+Izraele) a jejich partnerů. Výzkum je zaměřen naproblematiku demografie, rodinných a společenských vazeb; vzdělání; zdraví a zdravotní péče; práce a odchodu dodůchodu; příjmů, spotřeby, majetku; pomoci a finančních transferů vrodině; bydlení; aktivit; očekávání; životní historie; kvality života; společenských vazeb; tělesných a biomarkerových měření, posledního roku života zesnulého respondenta a řadu dalších témat. Podstatné je i to, že průzkum obsahuje také měření tělesného a duševního zdraví i kognitivních funkcí. Tato longitudinální studie sleduje každé dva roky tytéž respondenty. Výsledkem je unikátní datový soubor poskytující informace o stavu, historii a vývoji české a evropské společnosti. Česká republika se od roku 2006 účastnila všech vln sběru dat na panelovém vzorku 6 000 respondentů.
Ukázkový graf
Většina výsledků této studie je prezentována ve formě grafů srovnávajících Českou republiku sečtyřmi skupinami evropských regionů nazvaných severské země (N: Švédsko, Dánsko a Nizozemsko), západní země (W: Belgie, Francie, Německo a Rakousko), jižní země (S: Itálie a Španělsko) a východní země (E: Maďarsko, Polsko a Slovinsko). Toto rozdělení zemí je obvyklé i v jiných studiích založených nadatech SHARE a odráží podobnosti jejich institucí a legislativních přístupů v oblasti důchodů a zdravotnictví. V hlavní části této studie se zaměřujeme na nejdůležitější problémy; příloha pak obsahuje podrobnější výsledky a statistiky pro všechny země. U České republiky grafy též porovnávají indikátory založené
9




























































































   9   10   11   12   13