Page 34 - IDEA Studie 6 2015 Vek odchodu do duchodu
P. 34

GRAF 4.2
 Příjmy domácností
Dále je analyzována finanční situace respondentů SHARE – celkové příjmy domácnosti a schopnost s těmito příjmy hospodařit.
Dotazník SHARE se každého respondenta (tj. každou osobu starší 50 let a jejího partnera) ptá na veškeré příjmy za posledních 12 měsíců. Odvozená míra celkových příjmů domácnosti zahrnuje (ročně): čistý příjem ze zaměstnání/živnostenské činnosti, příjem ze starobního důchodu, podporu v nezaměstnanosti, jiné sociální dávky, jiný příjem (rentu) a jednorázové příjmy. Celkový příjmem domácnosti se rovná součtu čistých (zdaněných) příjmů všech členů domácnosti. Protože se domácnosti liší svou velikostí, pracujeme s tzv. váženým čistým příjmem domácnosti najednoho člena, který vznikl vydělením celkového čistého příjmu domácnosti počtem spotřebitelských jednotek v domácnosti (jak je používáno ve statistikách OECD3).
Index celkového příjmu domácnosti
Následující grafy zobrazují příjmy domácností pomocí indexu, který vztahuje průměrný vážený příjem domácnosti každé věkové skupiny k průměrnému příjmu ve věku 50-54 let (před odchodem do důchodu). Například průměrný příjem domácnosti českého páru ve věku 70-74 let je asi o 30 % nižší než průměrný příjem párů před odchodem do důchodu (ve věku 50-54 let). Je to dáno tím, že schopnost starších lidí zajistit si příjem z jiných zdrojů než je důchod s věkem klesá a jejich důchod rovněž klesá s věkem v důsledku generačních vlivů a indexace výpočtu důchodu, který je odvozen na základě průměrné mzdy.
Levá část Ggrafu 4.3 poskytuje souhrnné informace o věkovém vývoji příjmů napříč všemi domácnostmi. Celkový příjem v pozdějším věku v poměru k referenčnímu příjmu vevěku 50-54let (odchod dodůchodu) klesá. Nejvýraznější poklesy jsou
3 První člen má váhu 1, každý další následující člen má váhu 0,5; dítě mladší 13 let má váhu 0,3. 32
 


























































































   32   33   34   35   36