Page 30 - IDEA Studie 6 2017 Pod poklickou Beallovych seznamu
P. 30

Jak se bránit predátorům?
Beallovy seznamy jsou podle všeho minulostí. Po zrušení blogu Jeffreyho Bealla zmizel jediný souhrnný zdroj informací k predátorskému publikování. Najednou se není nač odkázat a není s čím polemizovat. Neautorizované verze jeho seznamů ještě přežívají na některých serverech, jako například Stop Predatory Journals, avšak s postupem času rychle zastarávají. Bez jeho záštity případné anonymní aktualizace nebudí příliš velkou důvěru. Predátorské publikování je virusem ve vědecké komunikaci. Jako každý virus i tento prosperuje, jen pokud je mu dán životní prostor. Jako každý virus má však i svoje slabiny, na které je možné cílit. Čím mohou různí aktéři přispět k tomu, aby se podařilo tyto praktiky vymýtit?
Bílé listiny (Scopus, WoS, DOAJ, apod.)
Pokud se autoři bílých listin nechtějí smířit stím, že budou rostoucí měrou infiltrovány predátory, musí se posunout od pasivního ověřování formálních předpisů, k aktivnímu zjišťování toho, co se skutečně děje, a to zejména jak časopisy v praxi provádí peer review. Například by měly začít u podezřelých časopisů provádět namátkové kontroly. Jako inspirace se nabízí zasílání falešných článků ve smyslu provokací podle Bohannona (2013).12 Pokud vyjde najevo, že časopis opakovaně přijímá takové články k publikaci, musí být nemilosrdně vyškrtnut, a to nejlépe s veřejným oznámením, že k tomu došlo právě z tohoto důvodu. Bez kontroly reálné praxe se mohou přísnější požadavky na to, jak má časopis vypadat na webu, proměnit v návod pro predátory, jak se naučit lépe předstírat, že jsou vědeckými časopisy se vším všudy. Pro běžného akademika se potom skutečná podstata jejich podnikání stane ještě hůře odhalitelná.
Citační databáze, a to zejména Scopus a do jisté míry i WoS, se během minulého desetiletí rozhodly rozšířit svůj záběr. Začaly ve stále větší míře indexovat i lokální, méně významné, až okrajové vědecké časopisy, ve kterých se peer review neprovádí až zase tak striktně jako v zavedených časopisech. Snížila se laťka, kterou musí časopis přeskočit, aby byl indexován. Před rozmachem predátorského publikování to nebyl zásadnější problém. Jednalo se o snahu rozšířit trh, zhodnotit databázi a přidat důvody, proč by se přístup k ní měl prodávat za vyšší ceny. Nicméně zřejmě právě
12 Nová doba nabízí nové metody, takže určitá část této práce by se dala automatizovat skrze strojové učení a automatické generátory textu.
  28




























































































   28   29   30   31   32