Page 9 - IDEA Studie 7 2016 Dopad dani a davek na chudobu
P. 9

Důchody jsou v této studii chápány jako druh odloženého pracovního příjmu, a ne jako sociální transfer. Dva koncepty pracovního příjmu uvádíme pro znázornění dopadu důchodů na příjmovou nerovnost a ohrožení relativní chudobou. Disponibilní příjem domácnost utrácí za spotřební zboží a služby, kdy platí nepřímé daně.
Zásadním omezením této studie je nezohlednění dalších zásahů státu ovlivňujících nerovnosti včetně veřejných služeb jako je zdravotnictví a vzdělávání. Tyto služby a další podobné zásahy státu v tomto výzkumu nebereme v potaz a jejich zohlednění je oblastí pro další výzkum.
Výsledky
Naše kvantitativní výsledky mapují rozložení příjmů dle šesti uvedených příjmových konceptů a dopad přerozdělovacího systému. Věnujeme se také efektivitě jednotlivých dávek při snižování relativní příjmové nerovnosti a ohrožení chudobou. Pro měření příjmových nerovností používáme Giniho koeficient. Ten nabývá hodnot mezi nulou a jedničkou, kde hodnota nula představuje absolutní rovnost a hodnota jedna absolutní nerovnost. Ukazatel míry ohrožení relativní příjmovou chudobou stanovuje hranici chudoby na úrovni 60 % mediánového disponibilního příjmu ve společnosti (po odečtu zaplacených přímých daní a odvodů a připočtení sociálních transferů). V roce 2013 byla tato hranice v ČR na úrovni 120 504 Kč na osobu ročně.
Příjmová nerovnost a ohrožení chudobou
Tabulka 1 ukazuje strukturu přerozdělovaných finančních částek podle decilového rozdělení populace – deseti stejně velkých skupin celkové české populace řazených dle úrovně pracovních příjmů (včetně důchodů). Pro rozdělení do skupin využíváme pracovní příjmy (včetně důchodů) ekvivalizované na spotřební jednotku vdomácnosti. Spotřební jednotky podle upravené stupnice OECD mají váhy definovány takto: první dospělý v domácnosti = 1,0, každý další dospělý (osoba starší 13 let) = 0,5, každé dítě (třináctileté nebo mladší) = 0,3. Toto ekvivalizování, standardní u podobných výzkumů k zohlednění velikosti domácností, provádíme u všech příjmů a příjmových konceptů ve studii. Vybrané údaje z Tabulky 1 jsou znázorněny v Grafu 1 a dále v relativních vyjádřeních v Grafech 2A až 5A v příloze.
5




























































































   7   8   9   10   11