Page 10 - IDEA Studie 9 2016 Rozvody a prijmy zen
P. 10

manželé své příjmy plně sdílí. Potenciální rozvod by tak pro průměrnou vdanou ženu v důsledku ztráty sdílení příjmů znamenal pokles čistých příjmů o 21,5 %.
Největší pokles čistých příjmů u výše definovaných žen v důsledku potenciálního rozvodu a ztráty plného sdílení příjmů nastává u dvacetiletých až devětadvacetiletých žen. Pro ty by ztráta sdílení znamenala pokles příjmů odpovídající 35 % jejich čistých příjmů, které mají v manželství při plném sdílení. K výši ztráty u této skupiny výrazně přispívá péče žen v tomto věku o malé děti. S rostoucím věkem žen se tato ztráta snižuje. U obdobně vymezených mužů je situace zrcadlově otočená a jejich průměrný zisk z ukončení sdílení v důsledku potenciálního rozvodu postupně s věkem klesá.
Tabulka 3: Relativní změna čistých příjmů sezdaných mužů a žen v případě, kdy dojde k přerušení plného sdílení čistých příjmů mezi manželi
        20 let až 29 let
30 let až 39 let
36,0 % -35,1 %
40 let až 49 let
28,3 % -21,6 %
50 let až 59 let
17,7 % -16,9 %
60 let až 69 let
13,9 % -14,1 %
        Muži
Ženy -37,4 %
34,7 %
      Zdroj: Vlastní výpočty a Výběrové šetření příjmů a životních podmínek domácností Českého statistického úřadu
Při podobné analýze, kdy jsme porovnávali výši ztráty podle nejvyššího dosaženého vzdělání, přináší ukončení sdílení dle očekávání nejvyšší náklady u žen se základním vzděláním a nejvyšší výnosy u mužů s vysokoškolským vzděláním.
Celkové potenciální dopady rozvodu však mají mnohem komplexnější podobu a dlouhodobě nejsou determinovány pouze okamžitou ztrátou sdílení společných příjmů v rámci domácnosti. Například rozvedené ženy jsou nuceny více pracovat, případně ztrátu sdílení příjmů částečně kompenzuje povinnost výživného.
Tabulka 4 porovnává ekvivalizované příjmy různých domácností přepočtené na jednoho člena. Tyto statistiky by měly ilustrovat dlouhodobé potenciální dopady
8















































































   8   9   10   11   12