Page 12 - IDEA Studie 9 2017 Prijmy senioru
P. 12

I D E A P R O V O L B Y 2 0 1 7 Příjmy seniorů: práce, nástupní důchody a jejich valorizace
 3. Valorizace
•   V minulosti přiznané nástupní důchody se zvyšují podle pravidel valorizace. Systém valorizace  je  tak  určující  pro  udržení  životní  úrovně  důchodců.  Současný  mechanismus  valorizace  seniorům plně kompenzuje růst spotřebních cen. Ten je však měřen pro průměrnou domácnost.  Spotřební  koš  průměrné  domácnosti  však  nemusí  být  stejný  jako  spotřební  koš  domácnosti  důchodců. V minulosti již bylo zaznamenáno, že růst cen spotřebního koše důchodců byl vyšší  než u spotřebního koše průměrné domácnosti zejména kvůli deregulaci nájemného.
•   Nastavení  valorizace  zvyšuje  rozdíly  mezi  životní  úrovní  důchodců  a  pracujících,  protože  důchody  se  kromě  růstu  cen  od  roku  2018  valorizují  pouze  o  polovinu  růstu  reálných  mezd.  Rozdíly  mezi  průměrnými  příjmy  seniorů  a  průměrnou  čistou  mzdou  v  ekonomice  se  tak  zvyšují s dobou, kterou senioři stráví v důchodu. Například příjmy seniora, který dnes odejde  do důchodu s průměrným důchodem, odpovídají 55 % průměrné čisté mzdy v ekonomice. Za  20 let však bude jeho důchod odpovídat pouze 45 %.
•   Růst důchodů zaostává za růstem mezd tím více, čím vyššího věku se důchodce dožije a čím  vyšší je jeho nástupní důchod. U důchodce s průměrným nástupním důchodem klesne během  30 let v důchodu kupní síla v porovnání s kupní sílu průměrného pracujícího o 13,4 procentního  bodu, zatímco u toho, co se dožije pouze poloviny, klesne o 7,3 procentního bodu (Graf 7 ).
•   Kupní  síla  nástupního  důchodu  na  úrovni  dvojnásobku  průměrného  důchodu  v  porovnání  s  kupní  sílou  průměrné  mzdy  klesne  po  dvaceti  letech  o  21,5  procentních  bodů.  Naopak  seniorovi s nástupním důchodem na úrovni pouhé poloviny průměrného důchodu tento pokles  představuje pouze o 3,4 procentního.13
•   Současné nastavení valorizace také plně nezaručuje mezigenerační solidaritu mezi důchodci  a pracujícími. Generace důchodců, které například pracovaly převážně v období nízkého růstu  mezd a vysoké nezaměstnanosti, mají nízké důchody po celý zbytek života. Naopak generace,  které měly to štěstí a pracovaly v období delší konjunktury, měly vysoké výdělky a pak i důchody  po celý zbytek života.
•   Je třeba zdůraznit, že příjmy důchodců díky valorizaci v drtivé většině případů dosud zůstávají  nad  hranicí  relativní  příjmové  chudoby.  Pod  hranici  relativní  příjmové  chudoby  nejčastěji  padají starší ženy důchodkyně po smrti partnera, jelikož přijdou o jeden příjem, ale významná  část jejich nákladů (na příklad na bydlení) zůstává stejná.
  13  Výpočty předpokládají 4% růst nominálních mezd a 2% inflaci.
12

























































































   10   11   12   13   14