Page 6 - IDEA Studie 9 2017 Prijmy senioru
P. 6

I D E A P R O V O L B Y 2 0 1 7 Příjmy seniorů: práce, nástupní důchody a jejich valorizace
 • 
• 
• 
•  • 
 Vývoj posledních dvou dekád ukázal, že český trh práce je dlouhodobě schopen pracovní sílu  seniorů  dobře  absorbovat.  Počet  ekonomicky  aktivních  seniorů  mezi  50  a  64  lety  se  od  roku  1996  v  důsledku  růstu  důchodového  věku  zvýšil  o  20  %.4  Jejich  míra  ekonomické  aktivity  dokonce  již  překonala  míru  ekonomické  aktivity  v  celé  populaci.  Navzdory  tomu  se  míra  nezaměstnanosti seniorů od roku 1996 neustále pohybuje pod celostátním průměrem.
 Senior při dovršení důchodového věku v současném systému může (ale nemusí) pokračovat ve  výdělečné  činnosti.  Pokud  se  rozhodne  pokračovat  v  práci,  musí  on  i  zaměstnavatel  odvádět  z  výdělků  sociální  a  zdravotní  pojistné  a  daň  z  příjmu  fyzických  osob,  stejně  jako  osoby  v  předdůchodovém  věku.  Paralelně  s  výdělečnou  činností  senior  může  (ale  nemusí)  pobírat  poloviční,  nebo  plný  starobní  důchod.  Navýšení  budoucích  důchodů  seniora  za  dodatečný  rok  práce  je  nejnižší  při  pobírání  plného  důchodu  s  nejvyšší  v  případě,  že  důchod  při  práci  nepobírá.
 Současný  systém  bonifikace  práce  v  důchodovém  věku  české  seniory  k  práci  dostatečně  nemotivuje.  Pokud  senior  při  ročním  přesluhování  nepobírá  důchod,  jeho  budoucí  měsíční  důchod  se  zvýší  přibližně  o  7,6  %.  Při  přesluhování  obětovaný  důchod  a  odvedená  pojistná  a  daně  se  seniorovi  s  průměrnou  mzdou  vrátí  až  za  28  let.5  Průměrný  přesluhující  muž  však  bude v důchodu žít pouze 21,3 roků.
 Empirická výzkumná zjištění ve světě ukazují, že bonifikace práce a její způsob v důchodovém  věku má zásadní dopad na rozhodování seniorů o tom, zda budou pracovat.6
 Stát  může  zvýšit  motivaci  k  práci  v  důchodovém  věku  následujícími  změnami  legislativy:  a)  zvýšením  bonifikace  práce  v  důchodovém  věku  a  b)  zpřehledněním  bonifikace  širší  veřejnosti,  jelikož  většina  seniorů  v  současnosti  pravděpodobně  netuší,  zda  a  za  jakých  podmínek je pro ně výhodné pokračovat v práci v důchodovém věku.
 4  5  6 
Od roku 1996 se důchodový věk zvýšil o 3 roky u mužů a 5 let u žen s dvěma dětmi. To způsobuje jak nízká bonifikace důchodu za přesluhování, tak vysoké daňové zatížení pracujících seniorů v důchodovém věku. OECD, Pension at Glance 2011, str. 49 a 54, Gruber a Wise 1999, Blöndal a Scarpetta 1999 nebo Duval 2003. Studie Gruber a Wise 1999.
6






















































































   4   5   6   7   8