Page 7 - IDEA Testovani na Covid19 brezen2020 5
P. 7

EKONOMIE TESTOVÁNÍ NA COVID-19: POZOR NA VÍCE ŠKOD NEŽ UŽITKU IDEA 2020
 Individuální a společenský přínos informací z otestování
Moderní ekonomické modely pracují s propracovanou teorií informací. Ta je užitečným vodítkem i pro testování nemocí jako je covid-19. Hlavní teoretickou myšlenkou je, že test, v našem případě na covid-19, vytváří ekonomickou hodnotu, neboť napomáhá správnému rozhodnutí. Rozlišuje se mezi společenským a individuálním přínosem informace získané testováním:
• Individuálnípřínostestovánínacovid-19představujepřínosprotestovanou osobu a je pro většinu z nás poměrně nízký. Na tuto nemoc totiž zatím není lék. Otestovaná osoba tak výsledek testu využije zejména k rozhodnutí, zda svou izolací ochrání své blízké.
• Společenský přínos testování na covid-19 představuje přínos pro společnost jako celek a je nepoměrně vyšší než přínos individuální. Společnost zastoupená hygienikem totiž může výsledek testu využít při epidemiologickém rozhodování. Například vpřípadě pozitivního výsledku může vyšetřit kontakty nakažené osoby, uvalit karanténu apod.
Testování má i řadu dalších účelů zde nediskutovaných, například plánování a management léčby v nemocnici. Ty mohou být důležité zejména v případech, kdy je nutná intenzivní lékařská péče.
Algoritmy přidělující nedostatkové covid-19 testy musí vycházet spíše ze společenského přínosu testu. Osob – kandidátů na otestování – je zpravidla řádově mnohem více, než je k dispozici přesných testů na covid-19, tzv. „testů PCR“.7 Testy by proto měly být použity přednostně na testování těch osob, u kterých je společenský přínos testování nejvyšší. Ten se u konkrétní osoby odvíjí zejména od:
(i) apriorní pravděpodobnosti nakažení zkoumané osoby covid-19, a od jejího
(ii) epidemiologického významu.
7 Testy PCR zkoumají přítomnost RNA viru ve vzorku.
 5
























































































   5   6   7   8   9