Page 7 - IDEA Studie 3 2017 Zeny a muzi v ceskem vyzkumu
P. 7

Analýza
Cílem této studie je popsat rozdíly ve vědeckém publikačním výkonu žen a mužů výzkumně působících v ČR a genderovou strukturu jejich spoluautorství. Ukazujeme na velké genderové rozdíly nejen v publikačním výkonu (kvantitě), ale i ve struktuře jeho významu (kvalitě). Naše popisné statistiky neumožňují odhalit příčiny těchto rozdílů; avšak potřebě dalších analýz a výzkumů na toto téma se věnuje závěrečná sekce.
Podobně jako řada předchozích studií IDEA (např. Jurajda, Kozubek, Münich & Škoda 2016), i tato vychází primárně z informací o všech článcích publikovaných českými autory ve vědeckých časopisech indexovaných databází Web of Science (WoS), tak jak jsou vedeny ve vládní databázi Hodnocení 2014, v dané chvíli nejaktuálnější vládou zveřejněné databázi. Analyzovány jsou tedy primárně časopisecké publikace publikované českými výzkumnými organizacemi v období let 2009-2013. V humanitních oborech, kde je malé pokrytí WoS, srovnáváme publikační aktivity mužů a žen v hlavních relevantních typech publikací, tj. knihách, opět na základě dat z Hodnocení 2014.
Databáze Hodnocení 2014 u každého výsledku uvádí jmenný seznam domácích autorů, kteří se na výsledku podíleli.10 Pro identifikaci mužského resp. ženského autorství využíváme údaj o jméně konkrétního vědce či vědkyně.11 Publikační výsledky jsme rozdělili do 11 základních oborových skupin podle vládního oborového dělení RIV12, tj. vycházíme zoborů, do kterých výzkumné organizace samy zařadily publikace svých autorů. Význam, potažmo kvalitu publikačního výkonu ve WoS odvozujeme od relativní hodnoty citačního indexu Article Influence Score (AIS13) časopisu v rámci WoS Category
10 Za domácí autory jsou považovány všichni, kteří jsou u výsledku uvedeni za domácí výzkumné organizace. Nemusí jít nutně o autory české národnosti či autory s trvalým pobytem v ČR. Může se jednat o zahraniční vědecké pracovníky či studenty na akademické návštěvě, kteří však měli pracovně-právní poměr s českou výzkumnou organizací, která výsledek ve vládním hodnocení vykázala.
11 Náš seznam ženských autorů vychází z příjmení končících na „á” a ze seznamu (českých a zahraničních) jednoznačně ženských křestních jmen. Ze zbývajících (téměř výhradně českých mužských) jmen jsou dále označena křestní jména, která jsme nedokázali jednoznačně určit jako ženská či mužská (typicky jde o africká a asijská jména). U těchto autorů jsme pohlaví ověřovali pomocí internetového vyhledávaní. Protože údaje v RIVu neobsahují klíč pohlaví a přiřazování muselo probíhat ad-hoc způsobem, nedá se vyloučit možnost nesprávné identifikace pohlaví. Takové případy se však mohou týkat jen malé části dat a proto by neměly mít vliv na závěry studie.
12 RIV – Rejstřík informací o výzkumu. Skupina SHVa obsahuje obory Dějiny; Právní vědy; Jazykověda; Písemnictví, mas-media, audiovize; Umění, architektura, kulturní dědictví. SHVb obsahuje obory Filosofie a náboženství; Archeologie, antropologie, etnologie; Politologie a politické vědy; Řízení, správa a administrativa; Pedagogika a školství. SHVc obsahuje obory Dokumentace, knihovnictví, práce s informacemi; Ekonomie; Sport a aktivity volného času; Psychologie; Sociologie, demografie; Městské, oblastní a dopravní plánování; Bezpečnost a ochrana zdraví, člověk – stroj; Zemědělská ekonomie.
13 “The Article Influence Score determines the average influence of a journal's articles over the first five years after publication. It is calculated by multiplying the Eigenfactor Score by 0.01 and dividing by thenumber of articles in the journal, normalized as a fraction of all articles in all publications.
 5


























































































   5   6   7   8   9