Page 11 - IDEA Serologicke testy COVID19 duben2020 15
P. 11

SEROLOGICKÉ TESTY NA PROTILÁTKY COVID-19: K ČEMU NÁM MOHOU BÝT DOBRÉ IDEA 2020
 pohlaví, místo pobytu a povolání. Výhodou šetření domácností EU-SILC je, že socio- ekonomické údaje již obsahuje, a navíc umožňuje srovnávat vývoj nemoci napříč všemi členskými zeměmi EU (Gros, 2020).
Jak serologické, tak PCR testy jsou chybové (vykazují falešně pozitivní chybu23 a falešně negativní chybu24). Zatímco v medicínském testování jednotlivců je chybovost PCR testů poměrně zásadní problém (a testy se proto u stejné osoby mnohdy opakují), v serologickém průzkumu chybovost použitých serologických tesů vadit nemusí, pokud je přesně známa. Primárním účelem serologického testování je totiž zjistit průměry za celou populaci, a nikoliv správnou diagnostiku konkrétních jedinců. Abychom naměřené výsledky mohli správně interpretovat, je ale nutno u serologických testů mít předem věrohodně ověřenou jejich chybovost (oba typy chyb). Každé výběrové testování by proto mělo transparentně uvádět, jakou chybovost testy měly a jak byla ověřena (validována).
Vydávání „imunitních propustek“
Dewatripont a kol. (2020) tvrdí, že vhodným kombinováním obou typů testů (serologických a PCR) by šlo výrazně usnadnit a uspíšit nastartování normálnějšího způsobu života a chodu ekonomiky. Testovací procedura u osoby by podle nich měla mít dva kroky: Nejdříve by se měl použít serologický test na protilátky, a pokud vyjde pozitivně, měl by se navíc použít test PCR odhalující, zda v sobě člověk má RNA viru. Tato procedura totiž identifikuje osoby, které jsou vůči covid-19 imunní, protože již nemocí prošly (měly pozitivní výsledek prvního testu na protilátky), ale zároveň jsou už vyléčeny (negativní výsledek druhého testu na RNA). Takové osoby pak mohou dostat „imunitní propustku“ k návratu do normálního života a být například vysláni do první linie v boji proti viru. Tato strategie ovšem stojí na předpokladu, že šance opětovného nakažení je malá, stejně jako užití serologických testů s nízkou falešně pozitivní chybovostí. Nemožnost opakované nákazy jedné osoby bohužel ještě není výzkumy potvrzena ani vyvrácena.
23 Falešně pozitivní chyba serologického testu je případ, kdy test indikuje přítomnost protilátek v krvi, ale tyto tam ve skutečnosti nejsou.
24 Falešně negativní chyba serologického testu je případ, kdy test přítomnost protilátek v krvi neindikuje, ale tyto tam ve skutečnosti přítomny jsou.
 9



























































































   9   10   11   12   13