Page 5 - IDEA Studie 07 2023 TACR
P. 5

 ARE SUBSIDIES TO BUSINESS R&D EFFECTIVE? REGRESSION
DISCONTINUITY EVIDENCE FROM THE TA CR ALFA PROGRAMME IDEA 2023
                                               Studie 7/2023
Jsou dotace na podnikatelský VaV účinné? Závěry z regresní diskontinuity
v ALFA programu TA ČR2
KVĚTEN 2023
MATĚJ BAJGAR, MARTIN SRHOLEC
Shrnutí
• Vláda dotuje podnikový výzkum a experimentální vývoj (VaV) s cílem podpořit rozvoj ekono- miky. Vlivem externalit a informačních asymetrií, které jsou spjaté s inovačními procesy, je totiž rozsah soukromého financování těchto aktivit nižší než je žádoucí z celospolečenského hlediska. Nicméně je třeba empiricky vyhodnocovat, do jaké míry jsou takové dotace skutečně účinné a jestli se vládě jejich poskytováním daří dosahovat vytyčených cílů.
• Smyslem této studie je využít moderní metodu regresní diskontinuity (RD), která nám umožňuje se hodně přiblížit k určení kauzálních dopadů dotací, pro zjištění, zda program ALFA poskytovaný Technologickou agenturou České republiky (TA ČR) dokázal ve firmách stimulovat dodatečné výdaje na VaV, výsledky VaV anebo ekonomické dopady, ke kterým by jinak nedošlo.
• Výsledky ukazují, že tyto dotace stimulovaly výdaje na VaV malých a středních podniků (MSP), avšak nikoliv těch velkých. V sektoru MSP vychází účinky dotací silně pozitivní pro výdaje na VaV financované z veřejných i soukromých zdrojů během dotovaného projektu i po jeho skončení, což ukazuje na dlouhodobý stimulační efekt. V sektoru velkých firem tyto dotace naopak vedly pouze ke změně struktury výdajů na VaV během dotovaného projektu – ke zvýšení financování z veřejných na úkor soukromých zdrojů a investičních na úkor běžných výdajů – zatímco po jeho skončení tyto změny z velké části vyprchaly.
2 Tato studie reprezentuje pouze názor autorů, a nikoli oficiální stanovisko Národohospodářského ústavu AV ČR, v. v. i. či Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium UK (CERGE). Předběžná verze studie byla 24. 5. 2022 prezentována TA ČR. Za cenné komentáře a připomínky děkujeme Danielu Münichovi, Štěpánu Jurajdovi a zaměstnancům TA ČR, zejména Martinu Bunčekovi. Za poskytnutí přístupu k mikrodatům děkujeme ČSÚ a TA ČR. Autoři provedli prezentované ekonometrické odhady pod slibem mlčenlivosti během pracovního úvazku Martina Srholce na ČSÚ v rámci spolupráce na řešení projektu OECD microBeRD. Zpracování studie bylo podpořeno dotací Akademie věd České republiky na činnost Centra analýz výzkumu, vývoje a inovací (RaDIAC). Veškeré případné zbývající nepřesnosti a chyby jdou na vrub autorů.
   3






















































































   3   4   5   6   7