Page 10 - IDEA Studie 11 2015 Rozdily vydelku ve vztahu k materstvi
P. 10

1 Úvod
Přestože se čeští muži-otcové čím dál více aktivně zapojují do péče o děti, je tato stále dominantní záležitostí žen-matek. Podle výzkumu CVVM (2011)1 vidí péči o děti 40 % dotazovaných spíše nebo rozhodně jako doménu žen a jen 1 % jako spíše mužskou doménu. To je ve shodě s tím, že pouze kolem 1 % českých mužů využívá rodičovskou dovolenou. Kombinace na světové poměry velmi dlouhé mateřské a rodičovské dovolené (dále jen MD a RD), nedostatku zařízení péče o malé děti a nízkého využívání flexibilních forem práce zaměstnavateli přispívá kpoměrně dlouhému přerušení pracovní dráhy v důsledku narození dítěte/dětí a k výrazným genderovým rozdílům na českém trhu práce.
Tato studie analyzuje dopady rodičovství na mzdové rozdíly pomocí kvantitativních analýz svyužitím individuálních dat, která dovolují odhadnout vliv mateřství a institucionálních faktorů jako je délka MD a RD na mzdy a mzdové rozdíly mezi muži a ženami. Tato studie přispívá k dílčímu hodnocení současných ekonomických dopadů a nákladů na mateřství a péči o děti a snaží se navrhnout opatření efektivně minimalizující tyto náklady.
2 Genderové rozdíly ve mzdách v ČR
Navzdory proklamované rovnosti pracovníků existovaly během komunistické éry značné rozdíly ve mzdách mezi muži a ženami, které se v 80. letech pohybovaly kolem 30 % výdělků (Večerník a kol., 2007). Ve vývoji rozdílů v průměrné mzdě za posledních 20 let, viz graf 2.1, můžeme pozorovat, že se situace změnila jen nepatrně. Průměrná mzda žen se v tomto období pohybovala stabilně na úrovni přibližně 75 až 78 % průměrné mzdy mužů. Nicméně, odlišný vývoj lze vypozorovat u mzdových rozdílů zachycený mediánem, které se ve sledovaném období výrazně snížily, a to z 22 % v roce 1996 na 15 % v roce 20132
V současnosti se ČR se svým 15% rozdílem v mediánu mezd řadí mezi vyspělými zeměmi OECD (viz graf 2.2) k průměru. Ještě v roce 2000 však byl v ČR rozdíl vmediánu mezd (přibližně 22 %) pod průměrem zemí OECD. Z grafu 2.2 lze vypozorovat, že ženy vydělávají méně než muži ve všech zemích OECD, ale rozdíly se v zemích liší. Na Novém Zélandu, v Norsku, Belgii, Maďarsku, Řecku, Irsku, Dánsku a Španělsku vydělávají ženy přes 90 % toho, co muži, zatímco v Jižní Koreji a Japonsku a vydělávají ženy pouhých 60-70 % toho, co muži.
1 CVVM, Názory na rozdělení činností v rodině.
2 Sledování rozdílu v mediánech mezd je vhodnější, jelikož průměr mezd může být ovlivněn vývojem pozorování na okrajích mzdové distribuce, tzn. vývojem buď extrémních výdělků nejvýše placených vedoucích zaměstnanců (top manažerské pozice ve většině případů zastávají muži), anebo nízkých platů (častěji u žen).
 6


























































































   8   9   10   11   12