Page 12 - IDEA Studie 11 2015 Rozdily vydelku ve vztahu k materstvi
P. 12

Pokud se podíváme, jak se mzdové rozdíly liší mezi různými věkovými skupinami obyvatel, zjistíme, že největší rozdíly ve mzdách nacházíme ve věku, který nejvíce odpovídá období mateřství a rodičovství. Graf 2.3 zobrazuje genderové rozdíly v mediánu mezd v závislosti na věku vypočtené na základě individuálních dat z výběrového šetření příjmů a životních podmínek domácností (SILC) za rok 2012.3 Mzda je vyjádřená jak v měsíčních, tak i hodinových hodnotách4.
Z grafu 2.3 je zřejmé, že rozdíl v mediánu mezd mezi muži a ženami výrazně roste po 30. roce věku a maxima dosahuje ve věkové skupině 35 do 39 let. Toto maximum představuje 32 % a 27 % mediánu měsíční resp. hodinové mzdy. U skupiny mladších pracovníků ve věku od 20 do 29 let jsou genderové mzdové rozdíly daleko menší a pohybují se kolem 14 % mediánu měsíční mzdy. Rozdíl v mediánech hodinových mezd je u nejmladší skupiny 20 až 24 let dokonce menší než 8 %. Po 40. roce věku rozdíly opět klesají, ale nízkých hodnot věkových kategorií do 29 let už nedosahují. Pro věkovou kategorii 50-54 let se rozdíly v mediánu měsíčních resp. hodinových mezd pohybují na úrovni 22 % resp. 15 %. K výraznému nárůstu genderového rozdílu ve mzdách tedy dochází ve věkovém období typickém pro rodičovství.
 3 Rozdíly jsou sledovány u mediánu mezd, jelikož jak je také zmíněno výše, výhodou mediánu oproti průměru je, že není ovlivněn extrémními hodnotami, a odpovídá tedy více představě úrovni mzdy „průměrného“ neboli „středního“ zaměstnance.
4 Z pohledu porovnávání je ideální hodinová mzda, jelikož tento údaj nijak neovlivňuje to, kolik hodin denně, dnů týdně, týdnů měsíčně atd. osoba pracuje. Nicméně v datech SILC se musí hodinová mzda dopočítat z měsíční mzdy a týdenních hodnot obvykle odpracovaných hodin a tento dopočet může být zatížen chybovostí. Z tohoto důvodu klademe větší důraz na měsíční mzdy a vývoj hodinových by měl být brán s opatrností. Vývoji genderových rozdílů v obvyklé týdenní odpracované době v hodinách se věnují další sekce.
8






























































































   10   11   12   13   14