Page 28 - IDEA Studie 11 2015 Rozdily vydelku ve vztahu k materstvi
P. 28

 BOX A2: Úprava rodičovské dovolené v ČR
První forma RD byla zavedena v roce 1964 původně pouze pro matky (zákon č. 58/1964 Sb., o zvýšení péče o těhotné ženy a matky), a to na dobu 1 roku na jedno dítě a až na 2 roky na dvě a více dětí. Od 1. 1. 1970 (zákon č. 153/1969 Sb.) mohla žena žádat RD až do 2 let věku dítěte. S účinností od 20.10.1971 (zákon č. 107/1971 Sb., o mateřském příspěvku) byl příspěvek vyplácen i ekonomicky neaktivním ženám do 2 let věku nejmladšího dítěte. S účinností od 1. ledna 1989 pak byla délka rodičovské dovolené prodloužena až do 3 let věku dítěte (Zákon č. 188/1988 Sb.). Od 1990 (Zákon č. 382/1990 Sb., o rodičovském příspěvku) měl na příspěvek nárok i otec, tudíž tento zrovnoprávnil v nároku na tuto dávku oba rodiče. Nárok na něj měl rodič, který zůstal v domácnosti, aby mohl pečovat o dítě mladší 3 let (nebo 7 let, pokud šlo o dítě dlouhodobě nemocné). Otcové měli sice tímto od roku 1990 nárok na pobírání rodičovského příspěvku, ale na rozdíl od matek je zaměstnavatel nebyl povinen uvolnit ze zaměstnání. Institut rodičovské dovolené byl zaveden v r. 2001 novelou zákoníku práce (zákon č. 155/2000 Sb.), čímž byli muži zrovnoprávněni se ženami v nároku na čerpání neplaceného volna v souvislosti s péčí o děti. Mužům tak je v případě čerpání RD stejně jako ženám garantována stejná ochrana ve sféře práce a zaměstnavatel jej musí uvolnit, pokud se muž rozhodne pečovat. Nárok na RD má matka po skončení MD, otec po narození dítěte. Na RD mohou nastoupit oba rodiče zároveň, rodičovský příspěvek je pak vyplácen pouze jednomu z nich.
V roce 1995 byl zákon o rodičovském příspěvku zrušen a přesunut do zákona o státní sociální podpoře (zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře), a doba jeho pobírání byla prodloužena na 4 roky (208 týdnů), současně byla jeho výše vztažena k životnímu minimu na 1,1násobek životního minima na osobní potřeby pečujícího rodiče. Od roku 1998 mohl rodič pobírat rodičovský příspěvek i za podmínky, kdy dítě navštěvovalo jesle či školku na tři dny v měsíci; od října roku 2001 to již bylo pět dní, a zároveň od 2001 byla částka zvýšena na 1,5násobek životního minima (zákon č. 271/2001 Sb.). Od roku 2007 byla výše příspěvku stanovena jako částka odpovídající 40 % průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře dosažené podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu za kalendářní rok, který o dva roky předchází kalendářnímu roku, v němž se rodičovský příspěvek poskytuje.
V roce 2008 zavedla vláda možnost volby trvání placené RD v délce do 2, 3 nebo 4 let věku dítěte. Volbou doby čerpání si k ní rodič zároveň volil i příslušnou výši příspěvku, konkrétně:
- dvouletá varianta čerpání rodičovského příspěvku - po PPM ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do dvou let věku dítěte; o tuto formu čerpání však mohl požádat pouze rodič, který měl nárok na PPM ve výši minimálně 11 400 Kč měsíčně;
-tříletá varianta - po PPM v základní výměře (7 600 Kč) do tří let věku dítěte; o tuto formu čerpání mohl požádat pouze rodič, který měl nárok na PPM;
-čtyřletá varianta - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do čtyř let věku dítěte.
O dvouletou variantu čerpání musel rodič požádat nejpozději ve druhém kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhlo 22 týdnů života. O klasické tříleté čerpání musel rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhlo 21. měsíce věku. Pokud rodič nepožádal o dvouleté či tříleté čerpání rodičovského příspěvku, byl mu po 21. měsíci věku dítěte vyplácen rodičovský příspěvek v režimu čtyřleté varianty. Dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku bylo možné zvolit pouze v rozhodných obdobích. Po učiněném rozhodnutí byla vybraná možnost čerpání již nezměnitelná a nebylo možné ji uplatňovat zpětně, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku. Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek byla docházka dítěte mladšího 3 let do jeslí nebo jiného zařízení pro děti předškolního věku méně než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Dítě, které dovršilo 3 roky věku, mohlo pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Příjmy rodiče nebyly sledovány. Rodič mohl při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musel v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.
Současná úprava čerpání rodičovského příspěvku platná od 1. 1. 2012 mění limity pro návštěvu zařízení péče o děti, jako jsou mateřská škola nebo jesle, při současném pobírání rodičovského příspěvku. Pro děti do dvou let je stanoven limit 46 hodin měsíčné, ale pro děti nad dva roky již limit stanoven není. Navíc tato úprava přináší flexibilitu ve výběru délky trvání RD a výše rodičovského příspěvku s možností měnit podmínky jednou za čtvrt roku a stanovením stropu na vyplácení rodičovského příspěvku ve výši 220 000 Kč. Nově lze výši a délku rodičovského příspěvku odvozovat z platu obou rodičů. Konkrétně v případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší.
Zdroj: zpracováno na základě Paloncyová et al, 2013 a www.mpsv.cz
 24
























































































   26   27   28   29   30