Page 5 - IDEA Studie 11 2015 Rozdily vydelku ve vztahu k materstvi
P. 5

 Studie 11 /2015
Rozdíly ve výši výdělků ve vztahu k mateřství a dítěti v rodině
MARIOLA PYTLIKOVÁ
Shrnutí
 Statistická data prokazují přetrvávající velké genderové rozdíly ve mzdách. V současnosti se průměrná měsíční mzda žen pohybuje přibližně na úrovni 78 % průměrné mzdy mužů, a střední mzda na úrovni 85 % mediánu mezd mužů.
 Největší genderové rozdíly ve mzdách lze nalézt u věkových kategorií zaměstnanců nejvíce ovlivněných mateřstvím a rodičovstvím. Konkrétně rozdíl vmediánu měsíční mzdy ve věkové kategorii 35-39 let dosahuje 32 % a téměř 27 %, pokud jej měříme hodinovou mzdou.
 Genderové rozdíly ve mzdách v ČR se zvyšují s počtem dětí. Pro bezdětné se rozdíl v mediánu měsíční mzdy v roce 2012 pohybuje v průměru na úrovni 15 % a tento rozdíl se dále zvyšuje s každým dalším dítětem v rodině. Rozdíl v mediánu měsíční mzdy mezi muži s jedním dítětem a ženami s jedním dítětem dosahuje 20 %, se dvěma dětmi 32 % a se třemi a více dětmi 36 %.
 Genderové rozdíly ve mzdách jsou nejvyšší v období, kdy dítě potřebuje nejvíce péče a kdy se ještě samo nedokáže obsloužit. Čím starší děti jsou, tím více se tento rozdíl snižuje, nicméně ani v případě dospělých dětí se mzdový rozdíl zcela neuzavírá ani nedosahuje úrovně rozdílu mediánu mezd bezdětných. Genderový rozdíl v mediánu měsíční mzdy rodičů zaměstnanců s dítětem ve věku 3 až 5 let resp. 6-9 resp. 10-18 představují 39 % resp. 37 % resp. 30 %. Pro muže a ženy s dospělými dětmi v domácnosti je již rozdíl menší ve výši kolem 24 %. Genderový rozdíl v mediánu mezd bezdětných zaměstnanců je 15 %.
  1


























































































   3   4   5   6   7