Page 20 - IDEA Studie 12 2015 Publikacni vykonnost
P. 20

Oborů, jejichž špičkový publikační výkon v ČR převyšuje průměr vybraných zemí, je pouze několik: Chemistry, analytical; Chemistry, inorganic & nuclear; Physics, nuclear23; Spectroscopy, Crystallography; Material science, coatings & films; Minearology; Instruments & Instrumentation; Material science, characterization and testing. Všechny tyto obory zároveň vykazují nadprůměrně vysoký celkový publikační výkon. Za pozornost stojí poslední dva uvedené obory. Ty charakterizuje nadprůměrně vysoký excelentní výkon, který není doprovázen nadprůměrným výkonem v časopisech menšího významu.
Obor Parasitology výrazně vybočuje mezi všemi ostatními obory nadprůměrně vysokým publikačním výkonem v méně významných časopisech a přibližně průměrným výkonem vešpičkových časopisech. Výjimečný, ale jiným způsobem, je již diskutovaný obor Agricultural economics & policy. Jeho celkový výkon je v ČR abnormálně vysoký díky vysokému publikačnímu výkonu v domácích časopisech s nízkým AIS (viz. diskuse v předchozí sekci).
Pozici většiny oborů WoS je možno dohledat v sérii grafů 3a-e pro jednotlivé oborové skupiny Agricultura Sciences, Engineering & Technology, Medical Sciences, Natural Sciences a Social Sciences. Grafy pro větší přehlednost zobrazují jen ten segment Grafu 2a, kde se české obory dané oborové skupiny vyskytují. Jak jsme již upozornili na příkladu oboru Agricultural economics & policy, postavení oborů v mezinárodním srovnání je v případě některých oborů ovlivněno přítomností domácích (českých a slovenských) WoS časopisů, typicky v nejnižším 4. kvartilu, kde většinově publikují autoři s českou afiliací, a které vykazují nízkou mezinárodní citovanost. Pro čtenáře, které by význam těchto časopisů pro mezinárodní oborová srovnání zajímal, nabízíme v příloze Tabulku A1, která prezentuje seznam všech takovýchto časopisů. Z nich 14 WoS řadí do skupiny Social Sciences (6 se jich nachází v ekonomických oborech) a kolem 60 do skupiny Sciences. Jak tabulka dokladuje, naprostá většina ztěchto časopisů patří svou hodnotou AIS do nejnižšího kvartilu a vykazuje poměrně vysokou míru sebe-citovanosti.24 Tyto časopisy
23 Obor Physics, nuclear, je specifický praxí obřích autorských kolektivů článků, kde účast vědců dané země nemusí dostatečně přesně odrážet skutečný vědecký přínos dané země. Obří autorské kolektivy se vyskytují ve větší míře také v oborech Astronomy & Astrophysics a Physics, Particles & Fields, kde takové autorství může zkreslovat výsledky, protože tyto publikace jdou napříč mnoha zeměmi a jsou většinou v horním kvartilu. Záleží tedy na poměru standardních výsledků a těch od obřích kolektivů – v celosvětovém měřítku je to zanedbatelné; některé české týmy však mají téměř výhradně tyto publikace.
24 Mezi časopisy s extrémní mírou citací pocházejících z prací publikovaných v daném časopise jsou například Československá psychologie, Listy cukrovarnické a řepařské či Česká a slovenská neurologie
a neurochirurgie. Naopak velmi nízkou míru sebe-citovanosti vykazují například časopisy Europan Journal of Entomology či Folia Geobotanica.
 18




























































































   18   19   20   21   22