Page 22 - IDEA Studie 12 2015 Publikacni vykonnost
P. 22

Závěrečné poznámky
Efektivní řízení systému VaV na všech jeho úrovních se neobejde bez dobré informovanosti o zaměření, produktivitě a výkonnosti vědních oblastí a oborů. Nedostatečně informovaná rozhodnutí snižují efektivitu využívání veřejných zdrojů jak na úrovni Rady pro výzkum, vývoj a inovace, tak například na úrovni vedení vysokých škol. V této komparativní studii jsme prezentovali aproximaci výzkumného výkonu oborů ČR. Porovnali jsme ukazatele celkového a excelentního publikačního výkonu. Za nízkým publikačním výkonem řady oborů může stát řada faktorů:
(i) Nízký objem finanční podpory, lidských zdrojů a infrastruktury.
(ii) Nízká efektivita využívání zdrojů (nízká výzkumná a publikační produktivita).
(iii) Jiné zaměření výzkumu než na excelentní publikace a tedy jiné formy výstupů než jsou články v časopisech vedených databází WoS (např. větší zaměření na nepublikační aplikované výsledky).
Identifikace role jednotlivých faktorů jde nad rámec možností bibliometrických ukazatelů. Každopádně by bylo zásadně chybné pozorované rozdíly vabsolutních hodnotách a trendech publikačního výkonu přisuzovat pouze jednomu ztěchto faktorů bez konkrétnějších informací o zdrojích, jejich využívání a zaměření výzkumu.
Výsledky tohoto mezinárodního srovnání navazují na naše nedávné srovnání oborového publikačního výkonu českých výzkumných pracovišť Jurajda a Münich (2015). Při srovnávání oborových výsledků obou studií je třeba mít na paměti, že nejlepší národní pracoviště voboru, který je na průměrné evropské úrovni, pravděpodobně dosahují nadprůměrné evropské úrovně. Avšak nejlepší národní pracoviště v oboru mezinárodně slabém nemusí nutně dosahovat ani evropského průměru. Avšak lze najít výjimečné případy, kdy v evropsky slabém oboru najdeme pracoviště nadprůměrné evropské úrovně (např. v lékařských vědách nebo v ekonomii).
20



























































































   20   21   22   23   24