Page 19 - IDEA Studie 12 2017 Kdo je vas starosta
P. 19

Ztěchto tabulek a obrázků vyplývají především následující zjištění (bez ohledu na velikost obce):
 Do voleb obecně vstupují vzdělanější kandidáti, než je průměr populace. Podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí mezi kandidáty je 27,4 %, což je téměř dvojnásobek podílu populace s vysokoškolským titulem u populace starší 29 let.
 Volbami dochází kdalší pozitivní selekci zastupitelů, minimálně zhlediska dosaženého vysokoškolského vzdělání a profesní dráhy kandidátů. Mezi členy zastupitelstva je o 23 % více vysokoškolsky vzdělaných než
mezi kandidáty. Podobně mezi zastupiteli je o 39 % více manažerů nebo kvalifikovaných odborníků. Volební soutěž tak ještě dále umocňuje zastoupení vysokoškolsky vzdělaných kandidátů.
 Volby nepřejí ženským kandidátkám. Oproti průměrnému 33% podílu žen na volebních kandidátních listinách, je v zastupitelstvech obcí pouze 27 % žen. Na pozicích starosty nebo primátora je žen ještě méně, a to pouze 23 %.
 Starostové a primátoři jsou v průměru o 3,9 roku starší oproti průměrnému věku všech volebních kandidátů.
Pokud srovnáme malé a větší obce, tak docházíme k následujícím závěrům:
 S klesající velikostí obcí klesá podíl zastupitelů, kteří jsou vysokoškolsky vzdělaní. Zatímco v obcích s 10-20 tisíci obyvateli je vysokoškolsky vzdělaných 68,3 % zastupitelů, v obcích do 1 000 obyvatel je to pouze 33,7 % zastupitelů. Tento rozdíl se nedá vysvětlit pouze nižším podílem populace s VŠ vzděláním v malých obcích.
 S klesající velikostí obcí také klesá podíl zastupitelů, kteří před zvolením měli manažerská a řídicí zaměstnání anebo byli odborníky, jako jsou například lékaři, právníci nebo učitelé. V obcích s 10-20 tisíci obyvateli má 51,1% zastupitelů takovéto profesní nebo manažerské zaměstnání, zatímco v obcích do 1 000 obyvatel je to pouze 26,8 % zastupitelů.
 Ženy jsou častěji starostky v menších obcích než ve městech. 17

























































































   17   18   19   20   21