Page 7 - IDEA Studie 13 2015 Predikce poctu veznu
P. 7

zůstalo ve věznicích podstatně méně vězňů. Časem ovšem i noví pachatelé začnou věznice opouštět, tj. zvýší se odtok a vězeňská populace se postupně ustálí. Prudký růst počtu vězňů od roku 2014 je jen krátkodobým efektem „doplnění“ věznic po amnestii. Budoucí počet vězňů nelze projektovat pouhou extrapolací aktuálního tempa růstu.
Princip modelování počtu vězňů ilustruje zjednodušený příklad (Graf 2). Na vodorovné ose je čas (ve čtvrtletích). Na svislé ose je velikost jedné nástupní kohorty, jak postupuje jednotlivými fázemi trestního procesu a následného trestu. V čase 1 je spácháno 10 000 trestných činů. Kohorta se s průběhem trestního řízení zmenšuje: s určitou pravděpodobností je proti části pachatelů zahájeno trestní stíhání. Část těchto pachatelů je následně s určitou pravděpodobností obžalována a další část je soudem s určitou pravděpodobností odsouzena. Jen malá část znich je odsouzena knepodmíněnému trestu. Trestní řízení v tomto příkladu trvá 5 čtvrtletí, takže na začátku 6. čtvrtletí nastupuje do věznic 1 200 osob (výška černého obdélníku ve čtvrtletí 6).
Odtok sledované kohorty zachycuje černá plocha v časovém úseku od 6. do 15. čtvrtletí. Délka trestu udělená soudem je 10 čtvrtletí, z toho 2 čtvrtletí se odečítají pro dobu strávenou ve vazbě (šedý obdélník na pravém konci). Počet vězňů se každé čtvrtletí mírně snižuje díky podmíněným propuštěním. Na konci 13. čtvrtletí zůstává 1 065 vězňů, kteří jsou následně propuštěni.
Graf 2 Modelování počtu vězňů – ilustrativní příklad
Zdroj: vlastní výpočty
 5





























































































   5   6   7   8   9