Page 12 - IDEA Studie 13 Vliv materstvi na starobni duchod
P. 12

3.2. Vliv sníženého důchodového věku u žen s dětmi
Malá novela důchodového pojištění uzákonila postupné sjednocení důchodového věku mužů a žen. Postupně se tak snižují i rozdíly v důchodovém věku nejen mužů a žen, ale i žen s různým počtem vychovaných dětí. Před zmíněnou novelou byla pracovní kariéra a tím i doba pojištění matek kratší, protože jejich důchodový věk byl nižší. Díky sjednocení důchodového věku se prodloužila pracovní kariéra žen s dětmi. Ty pak spíše dosáhnou stejné doby pojištění a výše důchodu jako bezdětné ženy.
Ve výsledcích výše popsaných se dopad sníženého důchodového věku žen s dětmi neprojevuje. U námi simulované skupiny žen (do 40 let) je totiž důchodový věk napočtu vychovaných dětí již nezávislý. Nicméně, pro představu o dopadech sníženého věku matek s dětmi prezentujeme změny doby pojištění v důsledku rodičovství podle předchozí právní úpravy. Ženy, které se rozhodly mít jedno, respektive dvě děti, měly podle této úpravy důchodový věk snížený o jeden, respektive dva roky.
Tabulka 3 ukazuje pokles doby pojištění žen, pokud se rozhodly mít jedno nebo dvě děti a jejich důchodový věk se řídil předchozí legislativou. Jejich doba pojištění by v takovém případě klesla v průměru podstatně výrazněji. To by se následně projevilo i vpoklesu starobního důchodu. K největšímu poklesu by došlo u žen svysokoškolským vzděláním. Jejich pravděpodobnost ekonomické aktivity a zaměstnanosti těsně před dosažením důchodového věku je totiž velmi vysoká, a proto by je dřívější odchod do důchodu stál nejvíce. Z pohledu dopadů rodičovství na měsíční starobní důchod je tedy bonifikace žen formou snížení důchodového věku nevýhodná.
10






























































































   10   11   12   13   14