Page 3 - IDEA Studie 13 Vliv materstvi na starobni duchod
P. 3

 Studie 13 /2016
Vliv mateřství na výši
starobního důchodu
SRPEN 2016 JIŘÍ ŠATAVA
Shrnutí
 Průměrné počáteční měsíční důchody žen jsou téměř o pětinu nižší než mužů. Tento rozdíl je předurčen jak odlišnými rozdíly v životních kariérách, tak způsobem výpočtu důchodů. K odlišné výši důchodů přispívají rozdíly ve vzdělání, volbách profesí a odvětví, rodičovství a výchově dětí a odlišné nastavení důchodového věku mužů a žen. Rozdíly v důchodech jsou naopak snižovány prvky sociálního zabezpečení ve výpočtu důchodů.
 Naše analýza vyčísluje negativní dopady mateřství a rodičovství na výši starobních důchodů žen skrze jeho dopady na mzdy a zaměstnanost matek. Vyčíslujeme, že průměrné dopady mateřství a rodičovství na důchody žen se pohybují v řádu stovek korun důchodu měsíčně. To je způsobeno jak nižší zaměstnaností, tak nižšími výdělky žen v důsledku rodičovství. Průměrný pokles důchodů žen v důsledku rodičovství nepřesáhne 8 % i v případě, že dopady rodičovství na kariéru žen budou dvojnásobné oproti těm, jaké vidíme v datech..
 Negativní dopad na průměrnou výši počátečních důchodu matek má i snížený důchodový věkžen dle počtu vychovaných dětí. Snížení důchodového věku matek jednoho resp. dvou dětí o jeden respektive dva roky tak způsobuje průměrný pokles počátečních důchodů v průměru o stovky korun měsíčně. Tento negativní dopad postupně zmizí s tím, jak se sbližuje důchodový věk mužů a žen bez ohledu na počet vychovaných dětí.
 Rozdíly v důchodech způsobené rodičovstvím významně snižují ustanovení zákona odůchodovém pojištění. Konkrétně, zásadní roli hraje zahrnutí období rodičovské dovolené mezi plně započítávané doby pojištění a tzv. vyloučené doby. Bez těchto zápočtů by nástupní důchod průměrné matky poklesl o 971 až 2 065 Kč (tj. o 10 až 20 % průměrného důchodu).
  1

























































































   1   2   3   4   5