Page 5 - IDEA Studie 13 Vliv materstvi na starobni duchod
P. 5

1. Úvod
V oblasti genderových nerovností se v České republice (ČR) diskutují především genderové rozdíly ve výši průměrných mezd a mírách nezaměstnanosti. Tyto rozdíly jsou dlouhodobě středem zájmu jak řady neziskových organizací, tak odborné literatury.1 Postupně se do centra pozornosti dostává i téma genderových rozdílů ve výši starobních důchodů. Ty v roce 2014 činily v průměru 2 209 korun. Ženy tak pobíraly téměř o pětinu nižší důchody než muži.2 Většina odborných diskusí se však zaměřuje pouze na zmapování hlavních zdrojů těchto rozdílů. Detailní empirická analýza příčin genderových rozdílů starobních důchodů v ČR stále chybí.
Příčin genderových rozdílů ve starobních důchodech může být celá řada. Mohou to být odlišné životní kariéry. Zde hraje roli dosažené vzdělání, volba profesí a odvětví, možná diskriminace na trhu práce, odlišný věk odchodu do důchodu a další. Roli hraje i způsob výpočtu důchodů daný zákonem o důchodovém pojištění.
Ve studii se zaměřujeme na mateřství a rodičovství jako na jednu z možných hlavních příčin rozdílů mezi starobními důchody mužů a žen. Péči o děti, a nejen o ty nejmenší, zde zajišťují výrazně častěji ženy než muži. České matky vykazují v průměru jednu z nejdelších rodičovských dovolených v rámci EU. To negativně ovlivňuje jejich pracovní kariéru a tím i výši starobního důchodu. Na druhou stranu systém důchodového pojištění obsahuje prvky sociálního zabezpečení, které dopady rodičovství na důchody žen snižují.
Ve studii pomocí mikrosimulačního důchodového modelu simulujeme dopady rodičovství na výši nástupních měsíčních starobních důchodů žen. Tento postup je vhodnější než kvantifikovat dopady rodičovství na důchod u žen, které již v důchodu jsou. U žen v důchodu totiž (a) nejsou dostupná potřebná data, (b) výpočet důchodu těchto žen vycházel z dnes již neplatných částí zákona o důchodovém pojištění a (c)kariéry těchto žen se výrazně odlišují od kariér současných matek. Metoda simulace je tedy v podmínkách ČR nejlepší způsob odhadu dopadu rodičovství na budoucí měsíční důchody žen, které se v současnosti rozhodující o počtu potomků.
1 Jurajda (2005, 2007, 2009), Bičáková (2010, 2012, 2014), Kalíšková a Bičáková (2015).
2http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2015/2015-02-20- Pr%C5%AFm%C4%9Brn%C3%A1+v%C3%BD%C5%A1e+starobn%C3%ADho+d%C5%AFchodu+u+% C5%BEen+prolomila+v+roce+2014+desetitis%C3%ADcovou+hranici.htm
    3



























































































   3   4   5   6   7