Page 32 - IDEA Studie 14 2015 Zdaneni vysokoprijmovych osob
P. 32

atd). Pro každý interval reportuje agregovaný základ daně, daň před uplatněním slev na dani, odečitatelné položky z daňového základu, pojistné placené zaměstnavatelem a počet poplatníků. Rozlišuje příjmy ze zaměstnání, podnikání, a jiné zdroje příjmů, daňové odpočty ovšem reportuje společně bez ohledu na zdroj příjmů. Je to však nejvhodnější dostupný zdroj dat pro kvantifikaci příjmů a zdanění vysokopříjmových samostatně výdělečně činných osob, proto ho využíváme u samostatně výdělečně činných osob s ročními příjmy nad 750 tisíc korun ročně.
Tyto zdroje dat mají svá nevyhnutelná omezení. Zachycují primárně výdělky spojené s prací, ať už mzdy zaměstnanců, zisky OSVČ či podíly na zisku společníků obchodních korporací. Nezahrnují kapitálové příjmy, z nichž se daň platí srážkou přímo u zdroje (úroky, dividendy akciových společností). Vtomto směru nevyhnutelně podhodnocují příjmy rentiérů a některých podnikatelů. Zachycují pouze oficiálně vykazované příjmy. Reálné příjmy řady lidí jsou logicky vyšší o zatajené a nezdaněné příjmy. Data též nezachycují zaměstnance veřejného sektoru, kteří jsou odměňováni superhrubým platem (nikoli mzdou) vyšším než 750 000 Kč. Podhodnocuje tak počty části nejlépe placených státních zaměstnanců, byť neočekáváme jejich významné zastoupení ve zcela nejvyšším příjmovém percentilu.
Metodologie
i. Výpočet současného zdanění zaměstnanců
K výpočtům zdanění zaměstnanců používáme výběrová šetření SILC a ISPV. Pro zaměstnance s ročními superhrubými příjmy do 750 tisíc Kč využíváme SILC, pro zaměstnance se superhrubými příjmy nad touto hranicí používáme ISPV. U obou zdrojů dat pro každého jednotlivce kvantifikujeme daň z příjmu fyzických osob, pojistné na zdravotní a sociální pojištění (placené zaměstnancem i zaměstnavatelem), superhrubé a hrubé roční příjmy, průměrnou a mezní míru zdanění práce.
U zaměstnanců s ročními superhrubými příjmy do 750 tisíc korun, pro které využíváme výběrové šetření SILC, pro výpočty využíváme mikrosimulační model Taxben. Způsob výpočtů modelu popisuje certifikovaná metodika, na kterou odkazujeme výše. Nad rámec této metodiky z dat odstraňujeme zaměstnance s hrubými příjmy pod 96 tisíc ročně.
30




























































































   30   31   32   33   34