Page 16 - IDEA Studie 16 2016 Predatorske casopisy ve Scopusu
P. 16
Rozdíly mezi zeměmi
Z více než dvou stovek zemí, ze kterých podle údajů z Scimago Country Rank pocházel alespoň jeden autor „citovatelného“ výsledku ve Scopusu, jsme v zájmu zpřehlednění vyřadili závislá území a státy s méně než 300 tisíci obyvateli. Odstraněna tak byla mimo jiné řada malých ostrovních států v Karibiku anebo Oceánii, které nejsou předmětem zájmu této studie. Po tomto zúžení v souboru zůstalo 171 států, včetně velkého počtu rozvojových zemí, které pokrývají drtivou většinu obyvatel i vědeckého výkonu světa.
Na období 2013-2015 se zaměřujeme z již výše uvedeného důvodu, a sice že u starších údajů roste riziko, že v té době časopisy na Beallových seznamech ještě nemusely mít predátorský charakter. Údaje za poslední tři roky, nikoliv pouze za poslední rok, bereme ztoho důvodu, abychom zvýšili počet analyzovaných výsledků a tím i robustnost prezentovaných srovnání. Každá ze sledovaných zemí má za toto období celkově ve Scopusu více než 30 výsledků.
Komparativní analýza je provedena pomocí grafů pro různě vymezené skupiny zemí. Nejprve pro členy OECD, potom pro nejhůře postižené země vcelosvětovém srovnání, následně pro největší země podle počtu obyvatel a konečně pro větší skupiny zemí podle ekonomické úrovně a geografických oblastí. Všechny grafy mají na vertikální ose zobrazen procentní podíl predátorských výsledků ze všech výsledků od autorů z dané země, jinými slovy počet výsledků v predátorských časopisech normalizovaný celkovým publikačním výkonem specificky pro každou zemi. Odhaluje to míru zasažení dané země problémem predátorského publikování.
14