Page 17 - IDEA Studie 16 2016 Predatorske casopisy ve Scopusu
P. 17

Predátorské výsledky v zemích OECD
Obrázek 2 ukazuje, že ze zemí OECD vychází zdaleka nejhůře Jižní Korea, kde je 5 % výsledků publikováno v časopisech podezřelých z predátorských praktik. Další „asijský tygr“ Taiwan, který sice nepatří do klubu zemí OECD, ale nebýt politických překážek by do něj z hlediska vyspělosti patřit mohl, by byl v tomto srovnání s 1,7% podílem hned na čtvrtém místě. Ačkoliv se oběma zemím podařilo dotáhnout na světovou špičku v technologiích, například měřeno výdaji na výzkum a vývoj, už se jim nedaří hlídat, aby se část jejich rychle rostoucího vědeckého sektoru nenechala zlákat predátorským publikováním.
S výrazným odstupem, ale hned na druhém místě je Slovensko sbezmála 2% podílem, což se blíží dvojnásobku průměru OECD. Při srovnání jen podle seznamu samostatných časopisů vychází náš východní soused dokonce nejhůře. Až za ním jsou o něco méně postižené Turecko, Mexiko anebo Chile, což jsou však členské země OECD, které přinejmenším z hlediska ekonomické výkonnosti nejsou tradičně řazeny mezi nejvyspělejší země. Jejich umístění v horní části srovnání je tudíž očekávané. NaSlovensku se nástup predátorského modelu publikování očividně rovněž nepodařilo podchytit.
Česká republika vychází s 1,3% podílem jako sedmá nejzasaženější země v rámci OECD. Za lichotivý výsledek to považovat nelze. Přílišné znepokojení však prozatím také není na místě, protože jde stále o relativně nízký podíl. Oproti zemím, se kterými bychom se jinak rádi srovnávali, jako je Izrael, Japonsko, USA anebo sousední Německo a Rakousko, ale také oproti průměru OECD, je to horší jen o několik desetin procenta. Z celosvětového pohledu se jedná o v podstatě zanedbatelný rozdíl.
Zajímavé srovnání se nabízí mezi Českou republikou a Slovenskem na jedné straně, které patří k těm horším zemím, a Polskem, Maďarskem a Slovinskem na straně druhé, které se umístily na zcela opačném konci. Překvapivé je zejména zjištění, že Polsko a Maďarsko mají vtomto srovnání úplně nejnižší podíl predátorských výsledků. Dokonce nižší než třeba severské země, kde je věda řízena na mnohem vyšší úrovni, i když poměrně drobné rozdíly, které vychází zhruba v dolních dvou třetinách pořadí, by se neměly přeceňovat.
Až na drobné výjimky se ve vyspělých zemích příliš nedaří samostatným predátorským časopisům. Jejich podíl je zejména v méně postižených zemích oproti
15




























































































   15   16   17   18   19