Page 25 - IDEA Studie 16 2016 Predatorske casopisy ve Scopusu
P. 25

Predátorské výsledky v největších zemích
Obrázek 4 nabízí srovnání podílu predátorských výsledků mezi nejlidnatějšími zeměmi. Zobrazeny jsou tak zhlediska velikosti i důležité země, které se dodosavadních srovnání nedostaly, i když si zpohledu váhy ve světě zasluhují patřičnou pozornost. Čína a Brazílie jsou hlavními příklady takových zemí. Navíc se při použití stejného měřítka pro všechny země názorně ukazují propastné rozdíly v přístupu k predátorskému publikování mezi různými částmi světa. Pokud pomineme již výše zmíněné Kongo (Dem. Rep.)5 bez jediného predátorského výsledku, soustředí se na konci tohoto pořadí vyspělé země. Na opačném konci jsou mezi nejhoršími výhradně rozvojové země.
Zajímavé je srovnání mezi dvěma nejlidnatějšími zeměmi. Indie patří kúplně nejpostiženějším zemím, ale v Číně se predátorům podle těchto údajů nedaří. Shen a Björk (2015) zjistili, že více než čtvrtina predátorských vydavatelství sídlí přímo v Indii, což domácím autorům dává výhodu „vlastního hřiště“. Nelze se potom divit, že problém spredátorským publikováním tam dosahuje takových proporcí. Na druhou stranu je nutné připomenout již výše zmíněnou slabinu ohledně pokrytí časopisů převážně v angličtině. Zatímco v Indii je angličtina úředním jazykem, v Číně je odlišný nejen jazyk, ale také písmo, takže tamní problém s predátorským modelem publikování může z velké části unikat naší pozornosti.
Nicméně nenechme se zmást poměrovými ukazateli. Rovněž v Číně je tento problém velmi rozsáhlý, jenom tolik nevyniká v poměru k celkovým publikačním výsledkům. Při pohledu na absolutní čísla totiž zjistíme, že v Číně i Indii byl počet predátorských výsledků za sledované tříleté období okolo 30 tisíc. Dohromady za obě tyto země to zabírá 35,4 % všech celosvětových predátorských výsledků. Další v pořadí z hlediska absolutní velikosti jsou USA se zhruba 15 tisíci výsledky a 8,2% podílem ve světě, takže i v zemi s bezpochyby nejkvalitnější vědou se najde velké množství autorů platících za publikace v predátorském časopise. Pokud k tomu přidáme čtvrtou Jižní Koreu s 6,1% podílem, tak se dohromady za tyto čtyři země již dostaneme k celé polovině celosvětové produkce predátorských výsledků.
5 Kongo (Dem. Rep.) je s bezmála 75 mil. obyvatel čtvrtou největší zemí v Africe a devatenáctou největší zemí na světě. Z pouze 141 „citovatelných“ výsledků ve Scopusu od autorů z této země ve sledovaném tříletém období nebyl žádný predátorský.
 23





























































































   23   24   25   26   27