Page 28 - IDEA Studie 16 2016 Predatorske casopisy ve Scopusu
P. 28

Predátorské výsledky podle skupin zemí
Obrázky 5 a 6 shrnují dosavadní pozorování do srovnání podle ekonomické úrovně a geografických oblastí. Země OECD jsou prezentovány zvlášť vlevé části, aby nezkreslovaly skupinové průměry, zatímco všechny ostatní jsou rozděleny do čtyř, respektive devíti skupin podle těchto kritérií vpravé části. Rozdělení podle ekonomické úrovně se řídí tříděním Světové banky (2016), které dělí země podle hrubého národního důchodu na obyvatele na vysoký důchod („high income“), středně vysoký důchod („medium high income“), středně nízký důchod („medium low income“) a nízký důchod („low income“). Rozdělení podle geografických oblastí sleduje rozdíly mezi (sub)kontinenty.
Srovnání podle ekonomické úrovně potvrzuje, že země OECD jsou zasaženy nejméně. Ostatní bohaté země, které nejsou členy OECD, mají více než dvakrát vyšší sklon k predátorskému publikování. Průměr za tuto různorodou skupinu táhnou nahoru zejména země bohaté na ropu jako Brunej, Omán, Saudská Arábie, Rusko, Kuwait, Bahrajn, Rovníková Guinea, anebo Spojené Arabské Emiráty. Zdaleka nejhorší situace je však ve středně rozvinutých zemích, vřadě znichž již také začínají oceňovat roli vědy pro rozvoj společnosti, avšak ještě potrvá, než se začnou prosazovat do špičkových časopisů. Přesto jsou i akademici v těchto zemích často nuceni k neustálému publikování. Spojení tlaku na vykazování vědeckých výsledků s nízkou kulturou hodnocení tvoří živnou půdou pro predátory.
Regionální rozdíly potvrzují kontury, které bylo možné vysledovat již z předchozích srovnání. Jako nejpostiženější vychází oblast převážně arabského světa v západní Asii a severní Africe. Predátorskému publikování se také velmi daří v rozvojových zemích střední, jižní a východní Asie. Silně jsou zasaženy i periferní oblasti na jihu a východě Evropy, i když zde je třeba připomenout výrazně vybočující Albánii, bez jejíhož započítání vychází průměr za tuto skupinu poloviční. Oproti tomu Latinská Amerika a rovněž Oceánie (kromě členů OECD v souboru zbyli jenom tři zástupci) jsou ještě o něco méně náchylné k publikování v predátorských časopisech než země OECD. Latinská Amerika má s OECD i podobnou proporci mezi výsledky pocházejícími ze seznamu samostatných časopisů a vydavatelství.
26






























































































   26   27   28   29   30