Page 3 - IDEA Studie 16 2016 Predatorske casopisy ve Scopusu
P. 3

 Studie 16 / 2016
Predátorské časopisy ve Scopusu1 LISTOPAD 2016
VÍT MACHÁČEK a MARTIN SRHOLEC
Shrnutí
 Studie mapuje rozsah pronikání tzv. „predátorských“ vědeckých časopisů do citační databáze Scopus. Predátorské časopisy jsou postaveny na placeném open access modelu, provádějí ledabylé či vůbec žádné peer review, i když navenek tvrdí opak. Nejhorší z nich za úplatu otisknou téměř cokoliv. Z pohledu českého prostředí je zařazení časopisu do Scopusu rozhodující pro získání bodů vevládním hodnocení výsledků výzkumných organizací, tzv. kafemlejnku. Motivace využívat služeb predátorských časopisů indexovaných ve Scopusu tak v tomto systému hodnocení dostávají zřejmý fiskální rozměr.
 Analýza vychází zeseznamu potenciálních „predátorů“ od Jeffreyho Bealla zUniversity of Colorado. Na svém blogu vede dva pravidelně aktualizované seznamy: i) seznam samostatných časopisů, tj. „list of stand-alone journals“, který obsahuje jednotlivé predátorské časopisy; a ii) seznam vydavatelství, tj. „list ofpublishers“, který poukazuje na pochybná vydavatelství zpravidla s více časopisy. Seznamy určitě nejsou bezchybné, ale jsme přesvědčeni, že jsou poměrně reprezentativní.
 S pomocí databáze Ulrichsweb jsme sestavili ucelený přehled časopisů, které Jeffrey Beall podezírá zpredátorství. Přehled zahrnuje nejenom samostatné časopisy, jejichž názvy jsou snadno k mání přímo v seznamu samostatných časopisů, ale také časopisy, které vychází pod hlavičkou vydavatelství uvedených seznamu vydavatelství. ISSN těchto časopisů byly následně vyhledány v databázi Scopus. Seznam predátorských časopisů, které pronikly do Scopusu, jsme vytvořili jako vůbec první na světě.
1 Tato studie vznikla díky podpoře AV ČR v rámci Strategie AV21. Za cenné připomínky děkujeme Danielu Münichovi. Případné nepřesnosti, opominutí nebo chyby však padají jen a pouze na hlavy autorů.
   1


























































































   1   2   3   4   5