Page 30 - IDEA Studie 17 2017 Mistni casopisy ve Scopusu
P. 30

Země
Česko
Slovensko
Oborová skupina
Vědy o neživé přírodě
Vědy o živé přírodě
Lékařské vědy
Společenskéa humanitní vědy Vědy o neživé přírodě
Vědy o živé přírodě
Lékařské vědy
Společenské a humanitní vědy
Počet časopisů
32 36 44 38
19 14 8 15
Počet článků
5 765 7 129 7 425 3 461 3 273 2 240 1 628 1 343
Tabulka 3: Počet časopisů vydávaných v Česku a na Slovensku podle oborové skupiny
          Zdroj: Scopus (stav k dubnu a říjnu 2017), vlastní zpracování.
Podle země autorů
Obrázek 5 ukazuje rozdělení podle podílu článků od autorů z nástupnických zemí bývalého Československa.12 Česká věda je historicky propojena se slovenskou, a proto autory zobou zemí posuzujeme dohromady. Držíme se stejných intervalů jako v předchozí kapitole (s méně než 10%, 10% až 33%, 33% až 66%, 66% až 90% a více než 90% podílem). Na rozdíl od předchozích částí však uvádíme výsledky pro všechny intervaly. Časopisy jsou rozděleny podle země vydavatele na Česko a Slovensko a dále podle typu vydávající instituce a podle oborové skupiny. Na horizontální ose je prostý počet časopisů, nikoliv v poměru k velikosti dané počtem výzkumníků anebo celkovým počtem článků, protože u některých podskupin, jako vědecké společnosti a soukromé subjekty, není k čemu smysluplně poměřovat.
Do kategorie místních časopisů, tedy těch s více než 33 % článků od autorů ze zemí bývalého Československa, které jsou vyznačeny ve třech odstínech oranžové, spadají čtyři pětiny časopisů v obou zemích. Je jich nadpoloviční většina ve všech podskupinách. Nejedná se tedy o fenomén specifický jen pro některé typy vydavatelů anebo oborové skupiny. Charakterizuje to výzkumný systém jako celek. Když už někdo vČesku či na Slovensku vydává časopis, tak vněm svysokou pravděpodobností publikují ve velké míře autoři z těchto dvou zemí. Pouze každý pátý časopis vydávaný v těchto zemích má méně než třetinu článků od místních přispěvatelů.
Extrémně místně zaměřených časopisů s více než 90 % článků od autorů ze zemí bývalého Československa vydávají nejvíce české vědecké společnosti, soukromé subjekty a vysoké školy. Jedná se většinou o lékařské časopisy v místních jazycích orientované na domácí autorskou i čtenářskou základnu, které vychází buď
12 Jak je podrobněji vysvětleno v metodické části, při sčítání podílů článků od autorů z Česka a Slovenska jsou opakovaně započítány články, které vydali společně autoři z obou zemí.
 28











































































   28   29   30   31   32