Page 31 - IDEA Studie 17 2017 Mistni casopisy ve Scopusu
P. 31

pod hlavičkou České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, jejíž všechny časopisy mají nejméně tři čtvrtiny článků s autory ze zemí bývalého Československa, anebo jejich vydávání organizují soukromé firmy jako Solen a Tigis. Řada takových časopisů vychází i na českých vysokých školách, například na Mendelově univerzitě v Brně anebo Univerzitě Pardubice, a několik i pod hlavičkou českých státních institucí, například České geologické služby, Národního muzea anebo Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Podstatně méně jich překvapivě vydávají slovenské instituce, na kterých vychází spíše časopisy s 33% až 66% podílem článků od autorů ze zemí bývalého Československa.
Časopisy s méně než 33 % článků od autorů ze zemí bývalého Československa, které lze považovat za relativně mezinárodně orientované a které jsou označeny odstíny modré, vydávají především obě akademie věd a rovněž české vysoké školy a státní instituce. Nejvíce, konkrétně 13, se jich soustředí pod hlavičkou ústavů Akademie věd České republiky, kde tvoří téměř polovinu vydávaných časopisů. Ostatní instituce jich vydávají pouze několik. Z oborového hlediska je podle očekávání zastoupení těchto časopisů zdaleka největší v přírodních vědách, které jsou obecně více mezinárodně orientované.
Skutečně mezinárodních časopisů s méně než 10 % článků od autorů ze zemí bývalého Československa je pomálu. Navíc pouze tři z nich mají zároveň malý podíl autorů z ostatních východních zemí, takže si již nyní zaslouží jmenovitě vyzdvihnout. Jedná se očasopis Cyberpsychology vydávaný Masarykovou univerzitou, časopis Eirene zFilosofického ústavu Akademie věd České republiky a Journal of WSCG ze Západočeské univerzity v Plzni. Podrobněji jsou příklady těchto časopisů představeny níže.
29































































































   29   30   31   32   33